Większość ksią­żek z dzie­dzi­ny ana­li­zy biz­ne­so­wej i pro­jek­to­wa­nia to trak­ta­ty o UML, zbie­ra­niu wyma­gań” itp., cza­sem o wzor­cach pro­jek­to­wych (wzor­ce ana­li­tycz­ne nie poja­wia­ją się w tytu­łach, napi­szę o tym innym razem). Rzecz w tym, że to wszyst­ko tu zamy­ka się” w jed­nej apli­ka­cji gdzie inter­fej­sy mają blisko”.

Obecna rze­czy­wi­stość gospo­dar­cza w zasa­dzie wyklu­cza sen­sow­ność dro­gi w stro­nę jed­nej wiel­kiej uni­wer­sal­nej apli­ka­cji” (pole­cam tu mój ostat­ni refe­rat na IT Future Expo). Od inte­gra­cji nie ma więc uciecz­ki, poja­wia­ją się chmu­ry, współ­pra­ca B2B z kon­tra­hen­ta­mi i ich sys­te­ma­mi, roz­pro­szo­ne tery­to­rial­nie fir­my, kil­ka dzie­dzi­no­wych apli­ka­cji w jed­nej fir­mie. Ot choć­by takie korzy­sta­nie z danych pod­mio­tów w GUS czy dłuż­ni­ków w BIK.

20 lat temu, a nawet 15 lat temu, inte­gra­cja była kosz­tow­nym pro­jek­tem z uwa­gi na brak stan­dar­dów komu­ni­ka­cyj­nych i brak usta­lo­nych metod wymia­ny infor­ma­cji (apli­ka­cje struk­tu­ral­ne bar­dzo trud­no się inte­gru­je, jest to kosz­tow­ne i pra­co­chłon­ne, trud­ne i kosz­tow­ne w admi­ni­stra­cji). Jednak mamy rok 2015 i stra­sze­nie ludzi inte­gra­cją przy­po­mi­na stra­sze­nie dzie­ci Babą Jagą.

Na szczę­ście mamy dobrą książ­kę! Standardy komu­ni­ka­cji to to o czym ta książ­ka nie jest. Takie skró­ty jak REST, SOAP, albo webse­rvi­ce, to trze­ba sobie gdzieś indziej doczy­tać. W inte­gra­cji klu­czem jest archi­tek­tu­ra i sce­na­riu­sze komu­ni­ka­cyj­ne i o tym jest ta książ­ka, tak­że o tym, że wzor­ce archi­tek­to­nicz­ne apli­ka­cji to nie to samo co wzor­ce inte­gra­cji, z uwa­gi na prze­pu­sto­wość sie­ci, czas reak­cji i inne. Nie jest moją ambi­cją je tu opi­sy­wać :), ale hitem tej książ­ki są antywzorce :).

Pierwszy ma wdzięcz­ną nazwę knot”, jest to zbiór wywo­łań umiesz­czo­nych w kodzie inte­gro­wa­nych apli­ka­cji, zali­cza­my do nich mię­dzy inny­mi inte­gra­cje poprzez udo­stęp­nia­nie tablic baz danych, czy­li jed­na z nadal naj­czę­ściej sto­so­wa­nych metod inte­gra­cji (jak mówię, że to knot to kon­sul­tan­ci dostaw­ców ERP mor­du­ją mnie oczami).

Drugi antyw­zo­rzec to nano­se­rvi­ce” czy­li komu­ni­ka­cja z masą dro­bia­zgo­wych pytań o deta­le. Masakra komu­ni­ka­cyj­na, przy­po­mi­na apli­ka­cję mają­cą wewnątrz pro­sto­tę” w posta­ci get/set do każ­de­go atry­bu­tu klasy…

I inne 🙂

Gorąco pole­cam każ­de­mu, kto odpo­wia­da za pro­jekt inte­gra­cji.… w koń­cu to wymagania … 🙂

SOA Patterns by Arnon Rotem-Gal-Oz
ISBN-13: 978 – 1933988269 ISBN-10: 1933988266 Edition: 1st

Link do książ­ki i jej fragmentu

Opinie na Google Books

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.