Niedawno prze­czy­ta­łem, że:

Chmura obli­cze­nio­wa sztur­mem zdo­by­wa rynek IT. Liczba wdro­żeń opro­gra­mo­wa­nia w mode­lu SaaS rośnie w tem­pie 20,1 proc. rdr ? poda­ją ana­li­ty­cy z fir­my Gartner. Na naszych oczach odby­wa się rewo­lu­cja, któ­rej naj­więk­szą ofia­rą jest opro­gra­mo­wa­nie insta­lo­wa­ne na wła­snej, fir­mo­wej infra­struk­tu­rze. Agonię wdro­żeń ?on-pre­mi­ses? wie­ści Eric Kimberling, part­ner zarzą­dza­ją­cy w fir­mie dorad­czej Panorama Consulting. Jego zda­niem chmu­ra obli­cze­nio­wa posia­da tak wie­le zalet, że porzu­ce­nie przez przed­się­bior­stwa roz­wią­zań sta­cjo­nar­nych jest jedy­nie kwe­stią czasu.”

Źródło: Chmura wykoń­czy wdro­że­nia ?on-pre­mi­ses?. Ich śmierć ma być powol­na, ale defi­ni­tyw­na ? Fintek​.pl

Po pierw­sze: to, że dzi­siaj rośnie 20,1% rdr nie zna­czy (ehh, ta wia­ra w tren­dy..), że tak będzie zawsze. Po dru­gie, nie tyl­ko z uwa­gi na pra­wa autor­skie i ochro­nę know-how, zawsze będzie kla­sa sys­te­mów, któ­re w chmu­rze nigdy nie wylą­du­ją. Ten arty­kuł w moich oczach, to kla­sy­ka PR-owców two­rzą­ca sztucz­ną rze­czy­wi­stość w mediach i tak zwa­ne samo­speł­nia­ją­ce się prze­po­wied­nie”, bazu­ją­ce w 100% na kon­for­mi­zmie czy­tel­ni­ków takich prognoz.

Swego cza­su, 2016 rok, mia­łem refe­rat na kon­fe­ren­cji doty­czą­cej archi­tek­tu­ry w chmu­rze. Kilka tez, któ­re pomo­gą oce­nić wróż­by upad­ku wdro­żeń u siebie”.

Każdy pro­jekt wdro­że­nio­we ma dwa klu­czo­we, oczy­wi­ste, para­me­try: czas wdro­że­nia i łącz­ny koszt (pozy­ska­nie i posia­da­nie – utrzy­ma­nie). Jednak w dobie zmien­no­ści ryn­ku jaką mamy obec­nie, war­to brać pod uwa­gę tak­że ryzy­ko tego, że zmie­ni­my decy­zję bo zmie­ni­ły się warun­ki. Dlatego poja­wia się para­metr jakim jest czas wyj­ścia z inwe­sty­cji, co sta­je się coraz waż­niej­szym para­me­trem, z uwa­gi na ryzy­ko takich wdro­żeń i ryzy­ko wyni­ka­ją­ce ze zmien­no­ści rynku.

Co wiemy o wdrożeniach?

Pomijając, deta­licz­ne kwo­ty, wła­sna insta­la­cja jest naj­tań­sza w utrzy­ma­niu jed­nak trze­ba ponieść rela­tyw­nie duże kosz­ty pozy­ska­nia i wdro­że­nia. Na prze­ciw­nym koń­cu jest typo­wa insta­la­cja w tak zwa­nej chmu­rze, któ­ra nie wyma­ga prak­tycz­nie żad­ne­go okre­su roz­ru­chu”. Po środ­ku jest out­so­ur­cing, któ­ry ma niż­sze kosz­ty ini­cja­cji w porów­na­niu z insta­la­cją na wła­ność, ale wyż­sze kosz­ty utrzy­ma­nia (mar­ża na zaso­by ludzkie).

Na tym tle mamy typo­we, dla obec­ne­go ryn­ku, wyma­ga­nia biznesowe:

Nazwałem je impli­ku­ją­ce zasto­so­wa­nie chmu­ry”, bo jak widać są to dość typo­we wyma­ga­nia w dobie szyb­kiej zmien­no­ści oto­cze­nia ryn­ko­we­go. Jednak jest pewien haczyk: wszyst­ko w chmu­rze to naj­kosz­tow­niej­sza w utrzy­ma­niu wer­sja. Dlatego fir­my, po usta­le­niu tego co jest tak­ty­ką a co stra­te­gią, powin­ny roz­wa­żyć decy­zję: odpo­wied­nio co powin­no dać się szyb­ko zmie­nić, a co będzie jed­nak sta­łym zaso­bem. Zasoby uzna­ne za sta­łe bez­piecz­nie (jako inwe­sty­cje) moż­na pozy­skać na wła­sność co w dłuż­szej per­spek­ty­wie daje odczu­wal­ne oszczęd­no­ści. Tam gdzie ryzy­ko zmia­ny jest zbyt duże, pono­si­my wyż­sze kosz­ty chmu­ry ale rekom­pen­su­je­my sobie to tym, że kosz­ty wyj­ścia z takiej inwe­sty­cji są bli­skie zera.

Na zakoń­cze­nie kil­ka słów o archi­tek­tu­rze. Warto pamię­tać, że – pomi­ja­jąc pro­por­cje – każ­da fir­ma ma opro­gra­mo­wa­nie u sie­bie i może mieć w chmu­rze, w efek­cie ich inte­gra­cja zawsze wyma­ga, by podej­mo­wa­nie decy­zji o korzy­sta­niu z chmu­ry, było w peł­ni świa­do­me. Każda decy­zja archi­tek­to­nicz­na na swo­je konsekwencje.

Dlatego, moim zda­niem, nie gro­zi nam jed­nak nigdy cał­ko­wi­ta rezy­gna­cja z opro­gra­mo­wa­nia na własność.

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Ten post ma 4 komentarzy

  1. Sam

    Proponuję lek­tu­rę https://​zaufa​na​trze​cia​stro​na​.pl/​p​o​s​t​/​g​i​g​a​n​t​y​c​z​n​y​-​s​k​a​n​d​a​l​-​w​-​s​z​w​e​c​j​i​-​t​a​j​n​e​-​r​z​a​d​o​w​e​-​b​a​z​y​-​p​r​z​e​k​a​z​a​n​e​-​d​o​-​c​h​m​u​ry/. Nasz rząd lek­ką ręką prze­ka­zu­je dane z pli­ków JPK (klu­czo­we dane finan­so­we obec­nie każ­de­go istot­ne­go pod­mio­tu gospo­dar­cze­go) do chmu­ry Microsoftu, któ­ra nie wia­do­mo jak i gdzie prze­cho­wu­je dane. A muszą to być dane odszy­fro­wa­ne do wery­fi­ka­cji (wbrew zapew­nie­niom Ministerstwa Finansów i pra­cow­ni­ków Microsoft). Każdy roz­sąd­ny czło­wiek wie, że aby dane wery­fi­ko­wać trze­ba je naj­pierw odszy­fro­wać. Tak przy oka­zji Microsoft zgod­nie z ame­ry­kań­skim pra­wem MUSI te dane prze­ka­zy­wać do NSA celem analizy.

    1. Jaroslaw Zelinski

      Zawsze uwa­ża­łem, że tech­no­kra­tów nale­ży trzy­mać z dale­ka od wła­dzy i decyzji :)…

  2. Greg

    Oczywiście, to skan­dal aby dane naszych pod­mio­tów gospo­dar­czych umiesz­czać na pry­wat­nych serwerach!
    Czy tech­ni­ka Blockchain mia­ła­by tu zasto­so­wa­nie? Dla ope­ra­cji trans­ak­cyj­nych wyda­je się sen­sow­na (oczy­wi­ście dia­beł tkwi w szcze­gó­łach) ale czy w dzia­łal­no­ści zarzą­dza­nia biz­ne­so­we­go moż­na by ją rozwinąć?

    1. Jaroslaw Zelinski

      Blockchain to uwia­ry­gad­nia­nie a nie kodowanie…

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.