Dwa lata temu pisałem o budowaniu słowników pojęć jako kluczowymi elemencie każdego dokumentu analitycznego.
Tak więc podejmując się analizy, warto robić to ?dobrze?, można to nazwać metodą naukową i nie będzie w tym przesady. Reguły biznesowe, rygory ich tworzenia, słownik pojęć, model pojęciowy, to wszystko służy poprawie jakości wyników analizy, dokumentacji, późniejszego projektu. Specyfikacja SBVR bardzo w tym pomaga. (o formalizacji modeli)Jeżeli mieliście kiedyś problem z projektem, to jest bardzo prawdopodobne, że jedną z kluczowych tego przyczyn był zły (lub jego brak) model pojęciowy.Analitycy! Studiujcie logikę. Źródło: ?1?
Sześć lat temu zaś pisałem między innymi o definiowaniu, wnioskowaniu i notacjach:
Uogólniając nieco można powiedzieć tak: skoro każde pojęcie w danej notacji ma swoją definicję, poprawnie zbudowana notacja to przestrzeń nazw, w której pojęcia są spójne i wzajemnie wykluczają się, to znaczy, że każdy element tego co wiemy o danej dziedzinie (firmie, organizacji itp.) należy zakwalifikować do jednego z pojęć notacji lub pominąć. Tak więc chcąc wyrazić wiedzę o organizacji w postaci modelu procesów biznesowych, należy pozyskaną wiedzę wyrazić z pomocą symboli notacji BPMN a resztę pominąć jako nieistotne w kontekście modelu procesów biznesowych. Polecam (wytrwałym czytnikom) literaturę z zakresu języka i epistemologii. ?2?
Kwestie pojęciowe ładnie opisuje autor Logiki ogólnej ilustrując ją trójkątem (trójkąt semiotyczny) analogicznym do powyższego:
Kwestie stosowania nazw i rozumienia to kluczowe kwestie każdej analizy i raportu z niej. Większość problemów jakie przysparzają złej jakości dokumentów jest powodowanych niejednoznacznością ich treści:
?Im większa niejednoznaczność dokumentu wymagań tym większe ryzyko, że projekt będzie miał kłopoty?.
Tak więc gorąco polecam podstawy logiki, gdyż każda notacja jest na niej osadzona, każde wnioskowanie powinno być logiczne a oprogramowanie to nic innego jako logika mówiąca: jeżeli tak pracujemy to tego potrzebujemy.
Polecam lekturę:
Logika ogólna Nowoczesny, całościowy i funkcjonalnie zbudowany podręcznik do logiki. Łączy teoretyczne i opisowe podejście do problematyki logicznej z ujęciem praktycznym i ćwiczeniami. Wielką zaletą książki jest wyjątkowa przejrzystość i klarowność. Zagadnienia zostały opracowane przystępnym i zwięzłym stylem oraz opatrzone wymownymi przykładami. Autor omawia rachunki zdań, kwantyfikatorów i relacji, problemy wnioskowania i definiowania, podstawy teorii języka. ?3?
Tytuł: Logika ogólna
Wydanie: Warszawa, 2010
Autor: Grzegorz Malinowski
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Typ oprawy: miękka
W kwestii logiki, prawdy i fałszu polecam wyjaśnienie dlaczego należy raczej mówić “prawda i nieprawda” zamiast “prawda i fałsz”.
A na koniec na poprawę (albo i nie) humoru:
Przypisy
- 1.Zelinski J. O budowaniu słowników i SBVR. Jarosław Żeliński IT-Consulting. https://it-consulting.pl//2015/09/07/o-budowaniu-slownikow-i-sbvr/. Published September 7, 2015. Accessed August 27, 2017.
- 2.Zelinski J. Trzy zasady, nazywane czasem najwyższymi prawami myślenia czyli czym jest poprawna analiza. Jarosław Żeliński IT-Consulting. https://it-consulting.pl//2011/11/15/trzy-zasady-nazywane-czasem-najwyzszymi-prawami-myslenia-czyli-czym-jest-poprawna-analiza/. Published November 15, 2011. Accessed August 27, 2017.
- 3.Logika ogólna. Księgarnia Internetowa PWN. https://ksiegarnia.pwn.pl/Logika-ogolna,68454724,p.html. Accessed August 27, 2017.