Problem dostosowywania (tak zwanej kastomizacji) gotowego oprogramowania nie od dziś jest dyskutowany. Jak wspomniałem w artykule o psuciu systemów ERP, firmy wdrażające najczęściej preferują dostosowywanie (tak zwana [[kastomizacja]]),  producenci tego oprogramowania dla odmiany, odradzają tę ścieżkę. Popatrzmy co na to Martin Fowler, znany w branży IT doświadczony projektant i developer, człowiek znany z tego że napisał naprawdę dużo biznesowego kodu:

A common question in IT departments is whether to provide a capability by building custom software or by buying a package. For longer than I’ve been programming the debate has raged about how to make that choice. My base position on this is founded on the UtilityVsStrategicDichotomy. Boiled down this means that if the business process you are supporting is part of your competitive advantage you should build custom software, if not you should buy a package and adjust your business process to fit the way the package works. (źr. PackageCustomization).

Fowler pyta o to, o co wielu wielu informatyków: czy dostarczenie firmie kolejnych nowych możliwości, powinno się realizować poprzez napisanie (tworząc dedykowane) potrzebne nowe oprogramowanie, czy poprzez zakup gotowego oprogramowania. Ogólnie opinia, zalecane podejście przez Fowlera to: jeżeli proces wymagający wsparcia nowym oprogramowaniem, to proces kluczowy dla utrzymania konkurencyjności lepiej stworzyć oprogramowanie dedykowane do tego procesu. Jeżeli to jeden z procesów  pomocniczych, efektywniej będzie kupić gotowe oprogramowanie i dostosowanie do niego procesu w firmie. Co ciekawe, podobnie jak ja, zaleca w przypadku gotowego oprogramowania dostosowanie się do niego a nie dostosowywanie oprogramowania do siebie.

Z mojej strony dodam, że to kolejna opinia bardzo doświadczonej osoby, z której wynika, że system ERP raczej należy traktować jako federację zintegrowanych programów dziedzinowych, a nie jako jeden zintegrowany pakiet oprogramowania. Ten ostatni zawsze w jakimś obszarze będzie kula u nogi.

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako wykładowca akademicki wizytujący (nieetatowy), prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony). Konsultacje: dostęp do treści Bloga jest bezpłatny, jednak wszelka pomoc oraz wyjaśnienia dotyczące treści artykułów autora bloga, udzielane są wyłącznie w ramach płatnych konsultacji.