Internet stanowi od dłuższego czasu przedmiot wielu dyskusji, do której postanowiłem dołożyć swoje trzy grosze. Większość dyskusji związana jest z biznesem. Biznes może być zarówno użytkownikiem Internetu jak i Internet może być narzędziem dla biznesu. Wszystko zależy od tego jak my pojmujemy i traktujemy to medium komunikacyjne.

Celem tego artykułu będzie próba pokazania możliwej drogi od zaistnienia w sieci do poważnego e-Biznesu. Pisząc poważnego nie mam na myśli wielości mierzonej w wydatkach na niego. Artykuł ten nie będzie też opisywał technologii tworzenia ?sklepów internetowych? a tylko cel ich uruchamiania. Przeznaczony jest głównie dla firm planujących dopiero swoją politykę internetową ale nie tylko, gdyż może posłużyć także do oceny własnych dokonań.

Stan obecny

Ocenia się, że z Internetu korzysta 38% podmiotów gospodarczych zatrudniających co najmniej 5 pracowników. Ciekawe jest, że 42,7% wskazało pocztę elektroniczną jako główny powód dołączenia się do Internetu a 22,5% lepszą komunikację z klientami i dostawcami, poprawę obsługi klientów tylko 13%, na potrzebę dostępu do informacji wskazało 17,5% respondentów, sprzedaż przez Internet 12,8% a promocję i reklamę tylko 10,4%. Tylko w 22% firm dostęp do Internetu mają wszyscy pracownicy, w ogromnej większości dostęp do sieci ma tylko około co czwarty pracownik. Wśród firm, użytkowników Internetu tylko 4.3% nie dostrzega korzyści z jego używania. Internet jest także rzadko postrzegany jako skuteczne medium reklamowe (tylko 30,2% tak uważa). Nad reklamą zatrzymam się nieco dłużej gdyż jest ona rodzajem papierka lakmusowego obrazującego stopień zrozumienia i akceptacji przez firmy tego wielkiego rynku informacji.

 

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.