Ten artykuł to kilka wniosków, małe podsumowanie roku oraz plany i prognozy na rok przyszły. Starałem się tym razem skupić główne na ogólnych trendach i wybranych danych liczbowych tak by mieli Państwo materiał do tworzenia własnych planów. Do tego kilka komentarzy na temat uzasadniania inwestycji w IT. Na koniec recepta dla małych i średnich.
(więcej…)
Czymże, jak nie inwestycją, jest ponoszenia kosztów na zatrudnienie, szkolenie i utrzymanie pracownika. Taki człowiek następnie przez kilka lat pracuje dla firmy, zdobywa doświadczenie i nawiązuje w imieniu firmy kontakty z klientami, bądź dostawcami.Nie będę teraz pisał o systemie zarządzania wiedzą w firmie. Nie ale może kiedyś napisze (tu pytanie do Państwa czy chcecie).Będę pisał o tym co mnie a raczej wielu z Państwa spotyka prawie co miesiąc. A spotyka mnie echo tego co się dzieje na rynku pracy, mianowicie mam swoisty monitoring zwolnień. W jaki sposób? Mając serwis i newsletter wysyłany do kilku tysięcy osób, które podały tu swoje adresy, mam także informacje o tym, że ten czy inny adres już nie istnieje i list jest ?odbijany? do mnie z powrotem. Oczywiście ma to miejsce także gdy likwidowana jest także cała domena (znika cała firma).
Sytuacja na rynku
Recesja praktycznie nie omija żadnego rejonu świata. Staje się powoli tajemnicą poliszynela, że w różnym stopniu ale jednak każdy kraj dotyka ten sam problem: coraz więcej ludzi nie pracujących jest na garnuszku ludzi pracujących. I jak by tego nie obracać, zawsze wychodzi na to samo: produktywność tych pracujących musi wzrosnąć a nieuzasadnione zyski muszą zniknąć (marże za proste pośrednictwo) . Jak już nie raz wspominałem jestem gorącym orędownikiem procesowego modelu rynkowego opartego na przepływie wartości dodanej oraz tezy, że inwestycje albo się zwracają albo nie są inwestycjami a wydatkami. I jak to się sprawdza?
(więcej…)
Swego czasu pisałem na temat przydatności różnych technologii do tworzenia rozwiązań informatycznych wspomagających poszczególne procesy biznesowe. Było dość dawno, ponad dwa lata temu. Napisałem wtedy, że technologie webowe nie wyprą tradycyjnych systemów zdalnego dostępu do aplikacji.
(więcej…)
Następnie powinno się przeanalizować nie to, czy dana informacja jest obecnie przekazywana w postaci tekstu czy też jako rozmowa telefoniczna, ale podzielić kontakty pomiędzy pracownikami na proces dokonywania ustaleń (dyskusje) i proces przekazywania informacji. Drugi typ w większości przypadków skuteczniejszy jest za pomocą metod pisemnych z uwagi na skłonność ludzi do ?rozgadywania? się w kontaktach werbalnych i do zwięzłego formułowania myśli w postaci tekstu.Mając taką mapę można wskazać relacje podatne na zmianę metody komunikacji z głosowej na pisemną. Można też następnie ocenić stopę zwrotu tego typu inwestycje biorą za podstawę wzrost wydajności i koszt rozwiązania.Oczywiście warto rozważyć skorzystanie z darmowych narzędzi dostępnych w sieci Internet trzeba jednak mieć świadomość związanych z tym zagrożeń ale też nie przeceniać ich.
Zasoby informatyczne (oprogramowanie, urządzenia do backupu, systemy łączności i transmisji danych itp.) kupuje się by skorzystać z możliwości jakie dany zasób oferuje. Jednak nie zawsze są one wykorzystywane w 100%. Zdarza się nie raz, że dany zasób jest wykorzystywany np. tylko w 10% ale został kupiony gdyż w tych nielicznych przypadkach jest niezbędny.
Systemy informatyczne stają się coraz bardziej uniwersalne patrząc na nie od strony kompatybilności baz danych czy miejsc ich składowania. W efekcie można już je podzielić na niezależne zbiory przetwarzanych danych oraz aplikacje służące do wprowadzania, przetwarzania i wyprowadzania tych danych.Firmy informatyczne, szczególne twórcy oprogramowania muszą zacząć szczególnie dbać o jakoś dostarczanych produktów, gdyż ryzyko wynikające z ich jakości i przydatności coraz częściej jest zrzucane właśnie na nich. Odbiorcy systemów (sponsorzy projektów) zaczynają wymuszać w umowach równomierne rozkładanie ryzyka na obie strony kontraktu.Jednym z efektów tego procesu jest coraz częściej spotykana metoda opłat za rozwiązania informatyczne na zasadzie ?za zużycie? a nie jako zakup na własność. Jednym z tych trendów jest outsourcing. Opłacalny jest szczególnie tam, gdzie zasoby informatyczne są wykorzystywane w sposób trudny do szczegółowego zaplanowana albo w sposób bardzo nierównomierny w czasie (np. wydruki faktur na koniec okresu rozliczeniowego). Obserwujemy zarówno zmiany w systemach opłat licencyjnych za oprogramowanie (cykliczne opłaty za okres użytkowania oprogramowania zamiast jednorazowej przy zakupie) jak i w systemach opłat za usługi konsultingowe (pojawia się składnik partycypacji finansowej w efektach takiej pracy).
Ta prosta analiza rynku opisuje mechanizmy funkcjonujące zarówno wśród sprzedających jak i kupujących. Firmom IT pokazuje gdzie szukać zysków. Firmom pozostałym pokazuje czym się kierować w wyborze partnera, firmy dostarczającej te technologie. Jako, że elektroniczny biznes nie jest już nikomu obojętny opis jego obecnego stanu także znalazł tu swoje miejsce.
(więcej…)
META Group i Rubin Systems przeprowadziły badanie firm celem oceny popularności outsourcingu w kilku dominujących sektorach rynku IT w ciągu ostatnich czterech lat. Wyniki są ciekawe i dość pouczające. Cztery lata (1999 ? 2002) to dość długi okres i pozwala on już na doszukiwanie się trendów. Jakie one są?
(więcej…)
O centralizacji piszę już od dłuższego czasu. Dlaczego? Bo jest to jeden z największych moim zdaniem paradoksów w świecie IT. Z jednej strony rzesze użytkowników broniących swej biurkowej niezależności jak niepodległości z drugiej koszty tego procederu. Swego czasu w INFORMATYCE (wydanie z Kwietnia 1998) opublikowałem artykuł o możliwościach centralizacji systemów informatycznych i korzyściach z tego płynących. Był to jeszcze okres gdy rynek IT szybko się rozwijał i w większości firm koszty przetwarzania nie były pierwszoplanowym problemem.
(więcej…)
Coraz częściej pojawiają się informacje, ze rynek IT w końcu zaczyna rosnąć. Co prawda nie jest to lawina ale wzrosty są notowane, prognozy wskazują na dynamikę wzrostu powyżej zera. Ważne jest jednak szczególnie to, że struktura podziału wydatków na sektory rynku jest już nieco inna niż kilka lat temu kiedy to w zasadzie sprzedawało się bardzo dobrze wszystko. Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na zakup wartości, których firma nie może sobie sama zabezpieczyć. Usługi zaczynają być motorem rozwoju rynku.
(więcej…)
W Kwietniu 2003 IPSOS przeprowadził badania internautów w Polsce. Jedna czwarta Polaków korzysta z internetu. Są to przede wszystkim ludzie młodzi, z wyższym i średnim wykształceniem, mieszkańcy dużych miast. Niemal wszyscy internauci przeglądają strony internetowe, większość korzysta z poczty elektronicznej. Najbardziej znane portale to Onet, Wirtualna Polska i Interia. Blisko trzy czwarte Polaków w ogóle nie łączy się z internetem. Codziennie lub prawie codziennie łączy się z internetem 7 procent Polaków, co w grupie internautów, tj. osób, które łączą się z internetem chociażby od czasu do czasu, stanowi 27 procent.
(więcej…)