Inwestycje w technologie IT[1] muszą podlegać takim samym regułom oceny, jak wszystkie inne: muszą mieć ekonomiczne uzasadnienie. Stanowią one koszty i jako takie muszą się zwracać.  W przeciwnym wypadku zasadność ponoszenia tych kosztów jest wątpliwa. Jak ocenić czy dana inwestycja w technologię się zwraca czy nie, a jeśli tak to po jakim czasie? Aby móc to ocenić konieczne jest stworzenie modelu, który pokaże jaką nową wartość wnosi do firmy ta technologia i jakim kosztem.

Celem tego artykułu nie jest opisanie nowej metody oceny rentowności inwestycji. Celem artykułu jest wskazanie sposobu pozyskania danych, które pozwolą na skorzystanie ze znanych w  świecie finansów metod oceny inwestycji. Podstawą do dokonania wyceny jest zrozumienie roli jaką odgrywają technologie informatyczne w firmach.


[1] ang. Information Technology, technologie przetwarzania informacji, nie mylić z informatyką jako wiedza inżynierską.

Pobierz kompletne opracowanie:

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.