Zasoby informatyczne (oprogramowanie, urządzenia do backupu, systemy łączności i transmisji danych itp.) kupuje się by skorzystać z możliwości jakie dany zasób oferuje. Jednak nie zawsze są one wykorzystywane w 100%. Zdarza się nie raz, że dany zasób jest wykorzystywany np. tylko w 10% ale został kupiony gdyż w tych nielicznych przypadkach jest niezbędny.

W efekcie pojawia się problem zwrotu z inwestycji czy po prostu sensu zakupu. Niestety niektóre rozwiązania występują na rynku w postaci ?nie mniejszy niż? co nie raz wynika z cech funkcjonalnych. Prosty przykład: niezależnie od tego czy firma sprzedaje przez internet 100 produktów miesięcznie czy 10.000 sztuk poziom bezpieczeństwa transakcji musi być na jednakowym, akceptowalnym przez kupującego poziomie. W efekcie konieczna jest inwestycja w kosztowne rozwiązanie gdzie minimalny koszt nie jest związany z liczba transakcji a tylko z wymaganym poziomie jej bezpieczeństwa. Inny przykład: firma ma stosunkowo mało danych do zabezpieczenia ale musi robić ich kopie często i najlepiej by było to robione bez wyłączania systemu. W efekcie znowu staje przez koniecznością wyboru: drogi ale nie w pełni wykorzystany system czy tez ryzyko utraty części danych.

Przykłady takie można mnożyć. Dlatego coraz więcej firm zaczyna oferować swoje produkty na zasadach opłat za zużycie.

Przygotowuje opracowanie na temat oferty ?on demand? w Polsce. Proszę i wypełnienie tej prostej ankiety. Jeżeli mają Państwo swoje uwagi i przemyślenia proszę skorzystać z możliwości dodania komentarza przy wynikach ankiety lub na końcu tego krótkiego tekstu.

Opracowanie dostana Państwo jako pierwsi. Zapraszam do udziału w ankiecie i dyskusji.

Notatka: Artykuł w pełnej wersji ukazał się w numerze 36 TELEINFO z 01 Września 2003 .

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.