Rok 2004 i 2005

W ciągu czterech najbliższych lat (2005 do 2008) prognoza wzrostu rynku obszaru EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) IT to 7,3% w tym w Polsce 13% rocznie. Udział w polskim rynku systemów EAS (Enterprise Application Suite): SAP-28,5%; Oracle-18,1%; IFS-8,8%; QAD-5,0%; BPSC-3,6%; pozostali-36,0%. Sprzedaż serwerów z systemem Linux wzrosła o 50% liczona rok do roku. Najwięcej sprzedają odpowiednio: IBM, HP, SUN, DELL (źr. IDC, 2004).
(więcej…)

Czytaj dalejRok 2004 i 2005

Kilka małych zamiast jednego wielkiego – teraz kontrakt trósjtronny.

Dostawcy systemów ERP zmieniają obszar zainteresowania, wiedzą że muszą albo być bardzo dobrzy albo odejść. Następuje rewizja polityk marketingowych. Dostawcy zostali zmuszeni do skupienia się na biznesie swoich odbiorców a nie na swoim. Rynek systemów staje się coraz dojrzalszy. Następuje powolna ale systematyczna konsolidacja rynku. Każdy segment rynku ma obecnie swojego lidera, reszta może zostać zmuszona do współpracy lub odejścia. Po za SAP?em, który jako jedyny obsługuje obecnie szeroki obszar rynku (39% udział w rynku europejskim, kolejne pozycje zajmują Oracle i PeopleSoft), pozostali dostawcy skupiają się na wybranych sektorach (branżach) widząc w tym jedyny sposób na wzrost i zajęcie pozycji lidera. Microsoft stale powiększa swój udział w rynku jednak skupia się na odbiorcach grupy SMB (Small, Medium Business, małe średnie firmy).

Czytaj dalejKilka małych zamiast jednego wielkiego – teraz kontrakt trósjtronny.

Jak wykonać wymagania na system informatyczny

Odpowiedź brzmi: zakup systemu informatycznego mającego wspierać zarządzanie firmą bez posiadania modelu tego zarządzania oraz zinformatyzowanie stanu zastanego firmy jest niczym innym jak tylko utrwaleniem tego stanu. Nawet jeżeli uda się wdrożyć system w tej postaci to firma nie posunęła się w efekcie ani krok do przodu.

Czytaj dalejJak wykonać wymagania na system informatyczny

Klucz do sukcesu: doradztwo

Wychodzenie z kryzysu, które stało się faktem także w naszej gospodarce, stwarza nowe szanse rozwoju. Także dla firm informatycznych. Jednak recesja wyedukowała menedżerów. Oni już nie chcą kupować komputerów, Oni oczekują biznesowego wsparcia. Jeszcze niedawno kupowane były komputery i programy. Można było nie raz przeczytać o dużych kontraktach wdrożeniowych, niestety nie wiele mniej razy można było przeczytać o porażkach tych wdrożeń. Wiele z nich to były i nie raz nadal są wdrożenia o przekroczonym budżecie a nawet wdrożenia nieukończone. Nikt nie wie ile z tych systemów w ogóle się zwróciło.

Czytaj dalejKlucz do sukcesu: doradztwo

Projekty informatyczne to często konieczność rozważenia skorzystania z rozwiązań

Tym razem zacznę od cytatu z prasy:
?Europejski rynek serwerów, wspierany przez większe niż się spodziewano zapotrzebowanie na systemy Intel x86 działające na Linuksie, zanotował obiecujący start w 2004r. IDC przewiduje, że w tym roku dochód ze sprzedaży serwerów linuksowych w Europie Zachodniej wzrośnie o 41,5%.
(więcej…)

Czytaj dalejProjekty informatyczne to często konieczność rozważenia skorzystania z rozwiązań

Jak sprawić, by wdrożenie się udało

Rekomendacje Doprowadzić do stanu, w którym zdefiniowana jest rola firmy na rynku, jej cel rynkowy oraz długoterminowa strategia. Na tym etapie należy zbudować model procesowy firmy z dokładnością do opisu łańcucha wartości. Kolejnym etapem powinno być przystosowanie zasobów firmy (pracownicy i środki trwałe, podwykonawcy itp.) tj. takie ich zorganizowanie by służyły w 100% realizacji strategii firmy. Ten etap najczęściej polega na przeorganizowaniu niektórych (rzadko całej firmy) elementów organizacyjnych firmy tak by dopasować strukturę organizacyjną do celów realizowanych przez firmę.

Czytaj dalejJak sprawić, by wdrożenie się udało

Teleinformatyka w biznesie ? dziś i jutro

Słowo Teleinformatyka zaczyna nabierać nowego wymiaru. Informatyka, a w zasadzie z punktu widzenia biznesu, technologie informacyjne, staje się elementem łańcucha wartości praktycznie każdej firmy. Ta technologia staje się coraz szybciej nierozerwalnie związana z prowadzeniem firmy podobnie jak prąd elektryczny czy telefon. Dodatek Tele- na początku świadczy zaś o tym, że ewolucja tych systemów stale postępuje do przodu i pojęcie zdalnej pracy nabiera nowego wymiaru: praca zdalna oznacza pracę w miejscu, w którym jest ona potrzebna.
(więcej…)

Czytaj dalejTeleinformatyka w biznesie ? dziś i jutro

Dokąd zmierza telefonia?

Telefon komórkowy staje sie powoli uniwersalnym komunikatorem osobistym, dzięki któremu zawsze jesteśmy dostępni i sami mamy kontakt z innymi. Trendy na rynku i zachowania konsumentów pozwalają przypuszczać, że przyszłość telefonii to tylko telefonia mobilna i to w postaci uniwersalnego komunikatora i personalnego organizatora w jednym.

(więcej…)

Czytaj dalejDokąd zmierza telefonia?

Linux w HP

SuSE Linux stał się podstawową platformą linuxowoą dla sprzętu HP. Firma broni się przez zarzutami SCO o prawa do kodu w ten sposób, że podpisuje umowę z dostawcą komercyjnej wersji tego systemu. Oprogramowanie firmy Novell także będzie dostępne na tę platform na sprzęcie HP.

(więcej…)

Czytaj dalejLinux w HP

Rynek VoIP rośnie, ale nie dzięki niższym kosztom

Technologia VoIP staje się powoli jednym z głównych planów inwestycyjnych wielu firm. Jak się to ma do moich złych ocen z przed dwóch lat? Na szczęście dla mnie dobrze, gdyż krytykowałem przereklamowane korzyści a nie technologię sama w sobie.
(więcej…)

Czytaj dalejRynek VoIP rośnie, ale nie dzięki niższym kosztom

Bitwa niewidomych czyli KomputerExpo 2004

Relacja tendencyjna 🙂
Moja wizyta na tegorocznych targach po raz kolejny potwierdziła przypuszczenia, że targi w obecnej postaci są nieskuteczne. Ale krytykować każdy może więc napisze co zauważyłem.
Bitwa Niewidomych to skojarzenie które nasunęło mi się na targach technologii IT kilka lat temu. Dlaczego?
(więcej…)

Czytaj dalejBitwa niewidomych czyli KomputerExpo 2004

Koniec treści

Nie ma więcej stron do załadowania