W ciągu czterech najbliższych lat (2005 do 2008) prognoza wzrostu rynku obszaru EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) IT to 7,3% w tym w Polsce 13% rocznie. Udział w polskim rynku systemów EAS (Enterprise Application Suite): SAP-28,5%; Oracle-18,1%; IFS-8,8%; QAD-5,0%; BPSC-3,6%; pozostali-36,0%. Sprzedaż serwerów z systemem Linux wzrosła o 50% liczona rok do roku. Najwięcej sprzedają odpowiednio: IBM, HP, SUN, DELL (źr. IDC, 2004).

Rozwój rynku na poziomie tych 13% wygląda imponująco jednak należy mieć świadomość, że rynek dużych systemów jest w bliski nasycenia. Jestem skłonny twierdzić, że opisany wzrost dotyczy przede wszystkim sprzedaży rozwiązań do małych słabo lub wcale nie zinformatyzowanych przedsiębiorstw. Bardzo duża liczba małych firm oznacza wiele małych zakupów i to głównie PC-tów i drobnego oprogramowania. Należy się więc spodziewać ?rozgarnięcia? tego wzrostu rynku IT na wielu małych dostawców (sklepy) oraz supermarkety. Duże firmy obsługujące segmenty firm średnich i dużych odczują raczej mały, moim zdaniem rzędu kilku procent wzrost rynku w swoich grupach odbiorców.

Dlatego uważam, że duże firmy IT powinny planować swoje budżety z duża ostrożnością i nie powinny przenosić bezpośrednio tych 13% na plany swoich przychodów.

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).