Niecały rok temu odbyło się Gartner Symposium IT Expo 2004 w dniach 14-17 Marca w Barcelonie. Poruszono na nim szeroko tematykę technologii informacyjnych w szczególności zaś omówione zostały trendy w branży IT. Rok 2004 był rokiem przełomowym co potwierdziło się rozpoczęciem trendów wzrostowych. . W najbliższych latach do. ok. 2006 przewidywane są przede wszystkim konsolidacja rynku producentów oraz duże zmiany w technologiach. Dalej w latach 2006-2009 przewidywany jest wręcz wysyp nowych rozwiązań oraz klient jako dominująca siła sterująca rynkiem IT.

Obecnie branżę IT cechuje sześć podstawowych rzeczy:

 • Koszty IT są w większości przypadków zbyt wysokie
 • Infrastruktura jest zbyt delikatna (podatna na uszkodzenia), skomplikowana i droga
 • Oczekiwane koszt i czas wykonywania aplikacji są nieakceptowane
 • Oczekiwane koszt i czas integracji jest do przyjęcia
 • Zwrot z inwestycji jest praktycznie nieuwytny
 • Zbyt wielu producentów dostarcza w zasadzie te same rzeczy

Rynek IT cechuje się generalnie niespełnionymi obietnicami zaś użytkownicy oczekują dostrzeżenia realnej i mierzalnej wartości w tym co nabywają. Oczekiwane jest także w branży  urealnienie zarobków między innymi z powodu konsolidacji rynku a także spadku zaufania do obietnic dużych zwrotów z inwestycji. W roku 2005 przewidywany jest jednocyfrowy wzrost rynku. Będą jednak sektory o zerowym wzroście zaś największe korzyści odniosą głownie największe firmy. Na rynku jest obecnie ponad 2300 firm softwarowych, jest to o 50-60% za dużo. Standardową praktyką staną się: outsorsowanie wszystkiego co nie wnosi do firmy wartości, standaryzowanie wszystkiego co się da standaryzować, rygorystyczne zarządzanie portfelem projektów.

W 2007 roku …

 • trudno będzie kupić coś co nie jest bezprzewodowe
 • bezpieczne i szybkie bezprzewodowe sieci szerokopasmowe przekroczą masę krytyczną, staną się powszechne
 • będzie w zasadzie nie możliwe kupienie telefonu komórkowego bez aparatu fotograficznego
 • aplikacje będą budowane nie przez programistów a przez firmy doradcze składające je z gotowych komponentów
 • bezprzewodowe media cyfrowe staną się powszechne w domach

(źr. materiały konferencyjne Gartner Symposium IT Expo 2004 oraz Gartner Outsourcing & IT Services Summit 2005)

Wnioski i rekomendacje

Moim zdaniem zaczyna się na rynku umacniać zwyczaj traktowania technologii IT jako zasobów do realizacji celów biznesowych odchodzi zaś zwyczaj inwestowania w technologię dla samej inwestycji, dla chęci posiadania nowej technologii. Rosnące znaczenie “widocznej” wartości dodanej daje się odczuć chociażby w tendencji do odchodzenia od liczenia “dziwnych” ROI czy  TCO. One rzadko kiedy dają się wyliczyć w typowaych warunkach długich projektów. Jeżeli zaś potraktować inwestycję w IT jako jeden z kosztów nowego procesu biznesowego lub nowego zasobu dla procesu optymalizowanego to tu zmierzenie korzyści staje się o wiele łatwiejsze. Jest to zresztą jeden z powodów rosnącego zainteresowania procesowego podejścia do zarządzania firmą oraz skracania projektów informatycznych, zamiany dużych projektów na programy składające się kilku krótszych w realizacji projektów.

Dlatego moim zdaniem należy:

 • opisać firmę w postaci mapy procesów biznesowych,
 • ocenić, które procesy i jak można zoptymalizować, wskazać te które wystarczy przeorganizować i te, które warto wesprzeć nowymi technologiami np. IT,
 • przeanalizować model procesowy firmy i wskazać te procesy, które w łańcuchu wartości mają zerowy bilans i ocenić możliwość ich podzlecenia zewnętrznej firmie, możliwe że okażą się nimi niektóre elementy infrastruktury IT, technologie IT traktować tylko jako zasoby wspierające podstawowy biznes, nie traktować IT jako odrębnego procesu w firmie,

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.