W obecnym biznesie liczy się przede wszystkim wysoka jakość i szybkość działania. Jakość to położenie nacisku na efektywność pracy, szybkie tempo to uzyskiwanie tych efektów w jak najkrótszym czasie. Firma, która nie sprosta tym wymaganiom ?wypada z rynku?. Jednym z warunków technicznych godzenia tych wymagań jest mobilność, czyli możliwość wykonywania pracy poza siedzibą własnej firmy.
Odejście od ?pracy przy biurku? do modelu ?tam gdzie jest ono potrzebne? stało się możliwe dzięki coraz łatwiejszemu dostępowi do komputerów przenośnych typu notebook. Był to pierwszy etap mobilności. Jednak bez połączenia z siecią informatyczną firmy był to tylko półśrodek. Z notebookiem możliwe było spotkanie i opracowanie dokumentów (np. oferty czy wzoru umowy) jednak jeśli część pracy wymagała dostępu do zasobów firmowej sieci wymagany był powrót do firmy.
Obecnie zdalna praca nie przedstawia już większych problemów, gdyż bezprzewodowy dostęp do internetu jest powszechny.
Odcięci od sieci
Problem przebywania z własnym komputerem w siedzibie cudzej firmy to przede wszystkim kłopot z dostępem do sieci. Firmy coraz częściej mają wdrożone polityki bezpieczeństwa, które zabraniają włączania do własnej sieci informatycznej zasobów (np. notebooka) spoza firmy. Tam gdzie to możliwe procedury wymagane do realizacji takich połączeń są na tyle czasochłonne, że doraźne pojawianie się z własnym laptopem w cudzej firmie powoduje, że pozostajemy odcięci od sieci.
Można to rozwiązać na dwa sposoby. Jeżeli zależy firmie na tym by jej goście mogli na jej terenie używać swojego laptopa, technologia bezprzewodowa Wi-Fi pozwala na zbudowanie wewnątrz firmy dedykowanego ?hotspota? (punkt bezprzewodowego dostępu do sieci), włączonego do własnej sieci w sposób zapewniający bezpieczeństwo dostępu z ?cudzego? sprzętu przenośnego.
Jeżeli natomiast to nam zależy na tym, by mieć dostęp do własnych zasobów sieciowych, można skorzystać z dostępu bezprzewodowego za pośrednictwem operatorów telefonii komórkowej. Każdy operator GSM oferuje już usługi bezprzewodowego, zryczałtowanego dostępu do sieci Internet. Możliwe są do uzyskania przepustowości od ok. 40 kbps (kilobitów na sekundę, jest to przepustowość porównywalna z typowym modemem) do kilkuset i więcej – zależy to od użytej technologii. W zależności od miejsca położenia (duże aglomeracje, duże miasta, lub ośrodki pozamiejskie) możliwe jest skorzystanie z technologii transmisji danych GPRS, EDGE, UMTS. Niektórzy operatorzy oferują taką możliwość niezależnie od technologii transmisji, takim rodzajem usługi jest Business Everywhere, świadczony przez Telekomunikację Polską i Orange.
Bezpieczeństwo zdalnej pracy
Zdalna praca to praca poza firmą. Zagwarantowanie bezpieczeństwa danych wewnątrz siedziby firmy jest stosunkowo proste. Wyniesienie ich jednak poza tę siedzibę rodzi problemy z utrzymaniem ich poufności.
Internet to sieć publiczna z wszystkimi konsekwencjami tego faktu. Jeżeli sami o to nie zadbamy przesyłane dane nie będą w żadnym stopniu chronione. Przejęcie treści informacji wysyłanych np. pocztą elektroniczną nie przedstawia żadnego problemu, jak również ?podsłuchiwanie? zdalnie oglądanych stron firmowego intranetu.
Zabezpieczenie wybranych informacji na stronach www tylko za pomocą hasła stanowi bardzo nikłą ochronę. Jak chronić nasze dane?
Rozwiązaniem jest skorzystanie z technologii lub usługi operatora o nazwie VPN (Virtual Private Network, ang. wirtualna sieć prywatna). Jest to technologia, która szyfruje dane na całej ich drodze od naszego komputera (sieci lokalnej) do komputera (sieci) adresata. W efekcie uzyskujemy poziom bezpieczeństwa nie gorszy od pracy wewnątrz naszej własnej sieci. Wykupując VPN jako usługę u naszego dostawcy usług internetowych, dodatkowo uwalniamy się od potrzeby posiadania wiedzy o tym jak korzystać z tej technologii. Dostawca usługi realizuje wszystkie dodatkowe instalacje sprzętu i oprogramowania, a my mamy komfort bezpiecznej pracy bez potrzeby ?zmagania? się z kolejną nową technologią. Szczegóły korzystania z tego typu usług oraz możliwości ich zastosowania w konkretnym przypadku na pewno uzyskają Państwo u swojego dostawcy usług internetowych.
Niezależność menedżera
Kiedyś laptop z dostępem do sieci miało 2 na 100 posiadaczy, obecnie każdy skuteczny menedżer ma możliwość kontaktu z firmą ?on-line? niezależnie od tego czy jest przy swoim biurku, w podróży czy w siedzibie kontrahenta. Jest pracownikiem z pełnym zapleczem sieciowym swojej firmy, a dodatkowo jest zawsze do dyspozycji.
Notatka: Artykuł ukazał się w dziale ‘Nowe technologie’ miesięcznika RYNEK PODRÓŻY np. 1/2006
Po latach…
Mamy marzec 2020, panuje epidemia, kolejne państwa zakazują zgromadzeń, a firmy przechodzą na tryb pracy zdalnej… A czym ona jest? Widzeniem na Skype czy może jednak czytaniem i pisaniem? Produktem są ‘spotkania” czy po prostu dokumenty?…