Analitycy biznesowi odgrywają coraz większą rolę w realizacji projektów technologicznych, wynika z badań realizowanych przez Evans Data na zlecenie firmy Compuware oraz portalu Requirements Networking Group (RQNG).

„Analityk biznesowy jest jednym z najbardziej poszukiwanych specjalistów informatycznych” – powiedział Paul Melde, wiceprezes ds. technologii w Dice, serwisie rekrutacyjnym dla pracowników działów informatycznych. – „Firmy zaczynają zdawać sobie sprawę, że inteligentna analiza danych jest kluczową funkcją wewnętrzną przedsiębiorstwa, która odgrywa niezmiernie ważną rolę dla osiągnięcia celów biznesowych i rozwoju produktów”.

W badaniu przeanalizowano codzienny wkład analityków biznesowych w działanie przedsiębiorstwa. Stwierdzono, że są oni doświadczonymi profesjonalistami, którzy muszą radzić sobie z różnorodnymi zadaniami i przekładać projekty informatyczne na sukces firmy. Badanie wykazało też, że z zawodem analityka biznesowego wiąże się gwarancja zatrudnienia, co jest szczególnie ważne w czasach outsourcingu na dużą skalę.

  • Zgodnie z wynikami badania Compuware-RQNG analitycy biznesowi odgrywają w firmach coraz większą rolę.
  • Przez ponad 75% swojego czasu pracy analitycy biznesowi zajmują się projektami na etapie rozpoczęcia lub jeszcze wcześniej, co wskazuje na ich kluczowy wpływ na strategiczne decyzje technologiczne.
  • Analitycy biznesowi to doświadczeni profesjonaliści, pracujący na takim stanowisku średnio 7 i więcej lat. 35% z nich ma ponad 10-letnie doświadczenie zawodowe.
  • Ponad połowa (50,3%) analityków biznesowych zarabia 75000 USD rocznie lub więcej.

Z drugiej jednak strony:

  • Aż 68,9% analityków biznesowych nie ma jasnego obrazu swojej dalszej kariery.
  • Większości organizacji brakuje oficjalnego programu szkoleń dla analityków biznesowych, a prawie 60% analityków stwierdziło, że wiedzę zdobywali głównie z praktyki, przez samodzielny rozwój lub od kolegów po fachu.
  • Analitycy biznesowi muszą radzić sobie z wieloma różnymi zadaniami, takimi jak definiowanie celów biznesowych, planowanie oraz organizowanie działań i zadań dotyczących wymagań, wydobywanie i analizowanie wymagań oraz zarządzanie nimi, a także komunikacja z różnymi partnerami. Mimo to tylko 27,9% ankietowanych analityków stwierdziło, że ich pracodawcy zapewnili im narzędzia umożliwiające zwiększenie efektywności pracy.

„Analitycy odgrywają wręcz strategiczną rolę w osiągnięciu sukcesu przez całą firmę” – powiedział John Andrews, prezes firmy Evans Data. – „Analityk biznesowy jest postrzegany jako osobowość przywódcza, która łączy biznes i zasoby informatyczne.”

„Nie ulega wątpliwości, że praca analityka odgrywa coraz ważniejszą rolę w pomaganiu działom informatycznym w lepszym dostosowaniu zasobów informatycznych do celów biznesowych” – mówi Mike Burba, dyrektor ds. marketingu rozwiązań do zarządzania opracowywaniem aplikacji w firmie Compuware. – „Compuware robi wszystko, aby wspomóc analityków biznesowych w skuteczniejszej identyfikacji wymagań i efektywniejszej współpracy z partnerami”.

Kompletne wyniki badania Compuware-RQNG są dostępne pod adresem 2007-01-08_EvansDataCorpCompuwareNovember2006Fi.

[[Portal Requirements Networking Group]] RQNG jest portalem internetowym poświęconym zarządzaniu wymaganiami informatycznymi. Jest adresowany do analityków biznesowych i systemowych, kierowników projektu, osób testujących i innych pracowników zajmujących się zbieraniem wymagań i wykonujących pokrewne zadania. Więcej informacji można uzyskać pod adresem .

Compuware
Compuware Corporation jest światowym liderem w dziedzinie oprogramowania i usług ułatwiających zarządzanie przedsiębiorstwem i zwiększających wartość jego zasobów informatycznych. Rozwiązania Compuware przyspieszają proces programowania, podnoszą jakość i zwiększają wydajność aplikacji o znaczeniu krytycznym dla działalności przedsiębiorstwa. Firma Compuware została założona w 1973 r. Obsługuje największe firmy informatyczne na świecie, w tym ponad 90% przedsiębiorstw z listy Fortune 100. Więcej informacji o Compuware można znaleźć na stronie http://www.compuware.com/.

Aby uzyskać bliższe informacje, prosimy o kontakt:

Julia Kozak
Fleishman-Hillard
tel. +48 22 434 24 91
kozakj@fleishman.com

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.