MSI Polska:  Jaki jest stopień wykorzystania narzędzi informatycznych w sektorze przemysłowym?

Jarosław Żeliński: Moim zdaniem stopień wykorzystania technologii wspierających przetwarzanie informacji jest w sektorze przemysłowym największy z uwagi na stopień komplikacji większości procesów produkcyjnych. Trudno jest ocenić o ile więcej bo chyba nikt takich badań nie prowadził.  Moim zdaniem każdą firmę można podzielić na podobne obszary jednak ile by ich nie było tylko firmy produkcyjne będą miały obszar produkcji. Firmy handlowe, usługowe, logistyczne niewątpliwie mają skomplikowane procesy biznesowe jednak nie odbiegają one w swej istocie zbytnio od tych w firmach produkcyjnych.  Systemy informacyjne specyficzne dla produkcji są natomiast niszą na rynku właśnie z uwagi na ograniczony rynek na nie (tylko firmy produkcyjne) dlatego dodatkowo są kosztowniejsze.

[MSI]: Czy wartość inwestycji tego sektora w zakresie IT będzie się powiększać?

[JŻ]: Jestem przekonany, że wartość inwestycji w systemy wspomagające procesy produkcji będą rosły. Kluczowym powodem jest narastający trend rynkowy, którym jest produkcja krótko seryjna nie raz  na żądanie pojedynczych zamówień. Narzuca to bardzo restrykcyjne reżimy dla produkcji, których głównymi wymaganiami są obniżanie kosztów, skracanie czasu projektowania i wytwarzania oraz dostarczania produktów. Kolejnym ważnym procesem jest wsparcie odbiorcy po zrealizowaniu dostawy. Wszystko to wymaga obecnie korekty lub nawet zmiany modeli biznesowych oraz narzuca wprowadzanie automatyzacji wszędzie tam gdzie tylko to możliwe. W produkcji automatyzacja praktycznie zawsze związana jest z technologiami informatycznymi stąd postrzegam w tym obszarze duży potencjał wzrostu, moim zdaniem znacznie wyższy niż średnia w branży.

[MSI]:  W jakim kierunku rozwiną się rozwiązania branżowe-dedykowane? Jak jest przyszłość SOA, SaaS, outsourcingu w sektorze przemysłowym?

[JŻ]: SOA, SaaS czy outsourcing to nie technologie i nawet chyba nie architektury. Moim zdaniem to nowe modele biznesowe. Model biznesowy tym się różni od technologii, że opisuje strukturę łańcucha wartości a nie cechy rozwiązań technologicznych. SOA to wewnętrzny model biznesowy jaki opisuje relacje pomiędzy obszarem zarządzania firmą a obszarem dostarczającym zasoby IT, tu sprzęt i oprogramowanie najczęściej dostarcza dział IT. Z perspektywy biznesowej części pracowników organizacji technologie IT stanowią zasoby świadczące konkretne i nazwa usługi. Fakturowanie, księgowanie, raportowanie to funkcjonalności systemów, systemy te zaś to zasoby firmy.  SaaS to nic innego jak nowy model biznesowy dostawców tych technologii. Stają się oni niejako zewnętrznym dostawcą zasobów IT podobnie jak wewnętrzny dział IT. Outsorcing to już powoli proza życia większości firm, które wykonanie czynności nie mających kluczowego znaczenia dla firmy, na różnych zasadach zlecają zewnętrznym, wyspecjalizowanym wykonawcom. Wszystkie te modele to różne odmiany łańcucha wartości, w którym wszystkie wymienione podmioty zajmują różną pozycję jednak są ze sobą powiązane właśnie tym, że każda z tych firm na swoim etapie wnosi wartość do tego łańcucha. Wykorzystana tu technologia moim zdaniem ma drugo- a nawet trzeciorzędne znaczenie.  Rozwiązania dedykowane wpasowują się doskonale w ten model biznesowy gdyż jednym z powodów czyniących z modeli SOA, SaaS i outsourcingu ważne elementy strategii firm jest to, że znacznie obniżają ryzyko ich stosowania, stosowania rzadkich i niszowych rozwiązań a takimi są właśnie rozwiązania branżowe czy dedykowane.

Jarosław Żeliński, Analityk, IT-Consulting.pl

Notatka:

Wywiad ukazał się w: MSI Polska, Raport MSI100: IT w sektorze przemysłowym, Październik 2007: Dostawcy oprogramowania dla sektora przemysłowego w Polsce, http://www.msipolska.pl

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako wykładowca akademicki wizytujący (nieetatowy), prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony). Konsultacje: dostęp do treści Bloga jest bezpłatny, jednak wszelka pomoc oraz wyjaśnienia dotyczące treści artykułów autora bloga, udzielane są wyłącznie w ramach płatnych konsultacji.