Właśnie otzrymałem mail:

Szanowni Państwo,

w imieniu Konsorcjum Koordynującego Narodowy Program Foresight Polska 2020 pragnę serdecznie podziękować za zainteresowanie Programem i wypełnienie ankiety rekrutacyjnej do Zespołu Ekspertów Zewnętrznych Narodowego Programu Foresight 2020. Mam również przyjemność poinformować, iż proces rekrutacji został w Państwa przypadku zakończony pozytywnie. Serdecznie witamy w gronie Ekspertów Zewnętrznych Narodowego Programu Foresight Polska 2020.

Jacek Szut

Research Executive

Pentor Research International Koordynator ds. Promocji Narodowego Programu Foresight Polska 2020

Co to jest Foresight Polska 2020

Program realizowany jest przez Konsorcjum Koordynujące, wybrane w drodze konkursu, w składzie: Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN (Koordynator Konsorcjum), Instytut Nauk Ekonomicznych PAN i Pentor Research International.

Pracami merytorycznymi w Programie kieruje Panel Główny pod przewodnictwem prof. Michał Kleibera, prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Realizacja Narodowego Programu Foresight ?Polska 2020? przez Konsorcjum Koordynujące będzie przebiegała w ścisłej współpracy z działającym przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Zespołem Interdyscyplinarnym ds. Narodowego Programu Foresight, zwanym Komitetem Sterującym. Zadaniem Komitetu jest doradztwo w zakresie prawidłowego przebiegu prac przy realizacji Narodowego Programu Foresight.

Celem Narodowego Programu Foresight ?Polska 2020? jest:

  • określenie wizji rozwojowej Polski do 2020 roku;
  • określenie, poprzez konsensus z głównymi interesariuszami, priorytetowych kierunków badań naukowych i prac rozwojowych, które w perspektywie wieloletniej wpłyną na przyspieszenie tempa rozwoju społeczno-gospodarczego;
  • wykorzystanie wyników badań w praktyce oraz stworzenie dla nich preferencji w przydziale środków budżetowych;
  • przedstawienie znaczenia badań naukowych dla rozwoju gospodarki oraz możliwości ich absorpcji przez gospodarkę;
  • dostosowanie polskiej polityki naukowej do wymogów Unii Europejskiej;
  • kształtowanie polityki naukowej i innowacyjnej w kierunku Gospodarki Opartej na Wiedzy.

Technologie Informacyjne i Telekomunikacyjne

Zostałem zakwalifikowany do panelu o nazwie powyżej.

Pole Badawcze ?Technologie Informacyjne i Telekomunikacyjne? Pole Badawcze ?Technologie Informacyjne i Telekomunikacyjne? obejmuje następujące tematy szczegółowe: Dostęp do informacji; ICT a społeczeństwo; ICT a edukacja; eBiznes; Nowe media. W polu ?Technologie Informacyjne i Telekomunikacyjne? działają: Panel Pola Badawczego “Technologie Informacyjne i Telekomunikacyjne?; Panele Tematyczne, odpowiadające wymienionym wyżej tematom szczegółowym. Panel Pola Badawczego podejmuje zarówno prace analityczne, jak i prace syntetyczne związane z formułowaniem scenariuszy rozwoju badań w Polsce do 2020 roku w zakresie całości problematyki wchodzącej w skład pola “Technologie Informacyjne i Telekomunikacyjne”. Ponadto Panel ten przekazuje wytyczne dla prac podległych mu Paneli Tematycznych. Do zadań Paneli Tematycznych należą natomiast: ocena stanu wiedzy w poszczególnych obszarach tematycznych, analiza tych obszarów za pomocą metod foresight, przygotowanie tez do badania eksperckiego Delphi oraz synteza wyników otrzymanych w całym procesie foresight w zakresie tematyki danego Panelu.

Jedyne co wypada mi teraz powiedzieć to obiecać, że będę na bieżąco informował o pracach Konsorcjum.

(materiały cytowane to treści ze strony Foresight Polska 2020)

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako wykładowca akademicki wizytujący (nieetatowy), prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony). Konsultacje: wszelka pomoc i wyjaśnienia dotyczące treści artykułów autora bloga udzielana jest wyłącznie w ramach płatnych konsultacji.