W 2006 r. rynek oprogramowania dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) ponownie wzrósł. Jego wartość wynikająca z funkcjonowania ponad 210 firm producentów oprogramowania zwiększyła się zarówno w sektorze małych, jak i średnich przedsiębiorstw. Wzrosty te dla sektora MŚP ogółem oznaczały w 2006 r. dynamikę złotówkową równą 14,6%.

Kolejny rok umacniania się złotówki na rynkach międzynarodowych spowodował w 2006 r., że dynamika rynku oprogramowania dla MŚP była jeszcze wyższa w dolarach i euro – w obu przypadkach przekraczając 20 procent. Lata następne, do 2010 r., wydają się zapowiadać szybszy niż w 2006 r. wzrost rynku oprogramowania dla MŚP.

Sukces ma wiele? przyczyn

Jest wiele przyczyn wzrostu rynku oprogramowania dla MŚP, choć najważniejsze wydają się obecnie dwie z nich. Pierwsza to umacnianie się koniunktury gospodarczej wynikające z wyrównywania potencjałów Polska-UE. Polska jest największym krajem grupy państw nowej Unii (UE-12). Nawiązywanie kontaktów z partnerami w regionie, a także z krajami należącymi do tzw. starej Unii (UE-15), wymusza potrzebę inwestowania w systemy pozwalające na wymianę danych księgowych, informacji logistycznych, ujednolicanie systemów zamówień, produkcji czy marketingu. W celu sprostania nowym zadaniom firmy informatyczne inwestują nie tylko w rozwój funkcji operacyjnych swojego oprogramowania, lecz starają się czynić swoje produkty coraz bardziej dostępnymi niezależnie od miejsca, w którym znajduje się użytkownik, jak również niezależnie od języka, którym się posługuje. Część tych zmian dopuszczają dopiero techniki internetowe. Wielu krajowych producentów tworzy też oprogramowanie pozwalające na posługiwanie się interfejsem wielojęzycznym. Co istotne, wielojęzyczność, do niedawna domena tylko firm zagranicznych, staje się obecnie niemal obowiązkowa dla producentów rodzimych.

Drugą ważną przyczyną rozwoju informatyki w sektorze MŚP jest uruchamianie coraz większej ilości środków z dotacji unijnych. Na lata 2007-2013 zakłada się w ramach tzw. Narodowej Strategii Spójności rozdysponowanie środków UE na poziomie 67,3 mld euro. Wydatki w ramach tej strategii, wraz z wkładem własnym beneficjentów prawdopodobnie osiągną więc ok. 100 mld euro. Ze środków pochodzących z UE aż 12,3% (8,3 mld euro) ma być przeznaczone na program operacyjny Innowacyjna Gospodarka, z którego ostrożnie oceniając, co najmniej 10% będzie wydane na informatyzację, w większości właśnie w sektorze MŚP. Oznacza to zwiększenie tego obszaru zastosowań informatyki o kilkaset milionów złotych rocznie. Wydaje się, iż plany te uzasadniają prognozowane przez DiS wzmocnienie trendu wzrostowego rynku oprogramowania dla MŚP z przeciętnego poziomu ok. 10% rocznie w latach 2001-2005 na poziom oscylujący w latach 2006-2010 wokół 20%. Przy niewiele ponad trzystumilionowym rynku oprogramowania taki zastrzyk kilkudziesięciu milionów na informatyzację może wprowadzić znaczne ożywienie, podobnie jak brak, nie tyle subwencji, co pewnej ciągłości subwencjonowania wpływał w 2005 r. na obserwowaną stagnację rynku oprogramowania dla MŚP.

W walutach obcych jeszcze bardziej optymistycznie

W ocenach DiS w 2006 r. rynek oprogramowania aplikacyjnego przeznaczonego dla MŚP był wart 327,4 mln zł przy dynamice rocznej równej 14,6%. W tym rynek oprogramowania dla średnich przedsiębiorstw osiągnął dynamikę 17,4%, natomiast rynek oprogramowania dla małych przedsiębiorstw 8,6%. Zatem rok 2006, po spadkowym roku 2005, był okresem, kiedy krajowy rynek oprogramowania dla MŚP wykazał ponownie duży potencjał wzrostu. Rynek oprogramowania dla MŚP rósł więc w 2006 r. szybciej niż rynek IT, który w ocenach DiS nominalnie wzrósł wówczas o ok. 8,9%. Dynamika rynku MŚP była wysoka w złotówkach, ale jeszcze wyższa okazała się w walutach obcych. Kolejne w ciągu kilku lat umocnienie złotówki na rynkach międzynarodowych w 2006 r. spowodowało, że zarówno w dolarach, jak i w euro, rynek oprogramowania dla MŚP niemal nieustannie wzrastał aż od 2001 r. n

Słowo o biurze DiS: firma działa od 1995 r. jako niezależna agencja badawcza, nie związana z żadnym dostawcą technik IT, ani wydawnictwem. Specjalizuje się w opracowaniach raportów poświęconych zastosowaniom informatyki w różnych dziedzinach gospodarki. W dorobku firmy jest kilkadziesiąt edycji różnych raportów, wśród których znajdują się takie serie jak, Informatyczne Systemy Bankowe (jedenaście edycji), Ogólnopolski Katalog Oprogramowania Komercyjnego (trzy edycje), Rynek Oprogramowania i Usług (dziewięć edycji), Krajowe i zagraniczne systemy ERP (jedenaście edycji) a ponadto rozliczne analizy dotyczące np. informatyzacji w sektorze publicznym, telekomunikacji, energetyce, ubezpieczeniach oraz handlu.

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).