Zaczęły się pojawiać kolejne ciekawostki uzupełniające dotychczasowe “trendy” w architekturze systemów informatycznych. Są to między innymi: CEP ? Complex Event processing EDA ? Event Driven Architecture SOA ? Service Oriented Architecture.
Wypisano je od najmłodszego terminu. Oogólnie idea SOA na bazie tak zwanych webserwisów i usług wyszukiwawczych (ESB, UDDI itp.) ulega dewaluacji, technologia ta jest kosztowna i trudna do oceny rentowności i nie znalazła na rynku masowego odzewu. Z SOA pozostaje tylko wzorzec projektowy.

Pojawiły się nowe terminy: EDA i jeszcze ciepły CEP. Pierwszy to architektura zorientowana na obsługę zdarzeń biznesowych drugi oznacza kompleksowe podejście do obsługi całej organizacji w kontekście zdarzeniowym.

Osobiście uważam, że prawda leży gdzieś pośrodku: organizacje są zarządzane zdarzeniowo tam gdzie zmienność warunków jest duża zaś proceduralnie tam gdzie mamy do czynienia z dużą powtarzalnością czy wręcz rutyną. Do pierwszych można zaliczyć między innymi obsługe klientów czy kampanie promocyjne do tych drugich wewnątrzne procesy administracji, rachunkowość czy standardowe procedury logistyczne.

Wszystko to odbija się na wymaganiach na oprogramowanie. Uważam, że wielkie i sztywne molochy takie jak zintegrowane systemy ERPII zajmę niszę jaką są firmy ukierunkowane w 100% na produkcję czy obsługę kanałów dystrybucji. Na pierwszej linii będą firmy usługowe, dla których wcześniej wymienione firmy będą podwykonawcami i źródłami zaopatrzenia.

Dlatego pojawiły się wymagania na zwinne rozwiązanie, takie które nie wiążą firm i ich modeli biznesowych na lata. Planuje większy artykuł na ten temat jak tylko pojawią się nowe opracowania rynkowe obecnie pracuję nad modelami tych rozwiązań.

c.d.n.

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.