SaaS wymaga istnienia podziału dziedziny systemu, bez tego nie da się używać w modelu SaaS (zdalnie) jednego podsystemu a lokalnie innego. Mało realna jest sytuacja gdy ktoś 100% oprogramowania wydzierżawi … jaki wniosek: Zintegrowane systemy ERPII odejdą w niepamięć a w każdym razie niepodzielne molochy na pewno…. podziela los dinozaurów.

Swego czasu (rok 2007) pisałem, że systemy zintegrowane odejdą do lamusa. Dlaczego?

System zintegrowany to także jedna wielka zintegrowana baza danych i to jest kluczowa przyczyna kłopotów z “podziałem” długiej listy funkcjonalności na odrębne “kawałki”.

Obecna praktyka pokazuje, że jednak kierunek komponentowy jest słuszny. Komponenty to między innymi: łatwa do wdrożenia architektura SOA, łatwe dzielenie systemu na obszary o dedykowanych kompetencjach (np. osobno kadry i osobno finanse, osobno sprzedaż, inne). Taki podział to tak zwane dziedzinowe obszary a te to nie raz właśnie osobne specjalizowane podsystemy oraz interfejsy pozwalające na ich współpracę.Przy takim podejściu możliwe staje się używanie w modelu SaaS np. systemu CRM i lokalnie księgowości gdyż ilość wymienianych danych jest relatywnie mała i nie stoimy w obliczu utratry integralności danych.

Aktualne doniesienie: http://biznes.idg.pl/news/342307/IDC.Cloud.computing.i.SaaS.spowszednieja.w.ciagu.pieciu.lat.html

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.