Diagram klas czyli reinżynieria analizy biznesowej

Dlaczego podnoszę pracochłonność analizy wymagań i projektuję model koncepcyjny do testów? Ano po to by błędy i niespójności odkryć teraz, bo na etapie implementacji ich usuwanie będzie nawet 100 razy droższe. Czy takie błędy są w projektach o uproszczonych analizach biznesowych (lub wręcz pominiętych?) Ci co mają takie projekty za sobą wiedzą doskonale, że są i to prawie zawsze...

Czytaj dalejDiagram klas czyli reinżynieria analizy biznesowej

Firmy small biznes w Polsce działają bez strategii

Do moich klientów należą także małe i średnie firmy. Każdy projekt związany z analizą i modelowaniem procesów biznesowych wymaga znajomości (posiadania) i rozumienia strategii firmy przez analityka. Moim zdaniem porażki wielu projektów związanych z modelowaniem procesów biznesowych, analizą wymagań na (jakiekolwiek) oprogramowanie wspomagające zarządzanie, mają swoje źródło w ignorowaniu strategii analizowanej firmy. Każdy taki projekt jak analiza procesów biznesowych i specyfikowanie wymagań na oprogramowanie, wymaga pewnej podstawowej informacji: cel biznesowy! Stanowi on podstawę odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie zaczynające się od słów "do czego będzie służyło...". Jednak cele biznesowe to stanowczo za mało w takich projektach, konieczna jest także znajomość strategii (w ogóle jej istnienie). Czym jest…

Czytaj dalejFirmy small biznes w Polsce działają bez strategii

Przetwarzanie w chmurze wygeneruje dodatkowe 177,3 mld Euro rocznie – decyzje-IT.pl

decyzje-it.pl opublikowały ciekawe dane z pewnego raportu: Centrum Badań Gospodarczych i Biznesowych (Centre for Economics and Business Research ? CEBR) opublikowało raport ?Cloud Dividend? (Korzyści z chmury) za 2011 r., z którego wynika, że do 2015 roku przetwarzanie w chmurze może wygenerować dla pięciu największych gospodarek Europy dodatkowo 177,3 mld Euro rocznie. (źr. Przetwarzanie w chmurze wygeneruje dodatkowe 177,3 mld Euro rocznie - Aktualności - Oprogramowanie, systemy - decyzje-IT.pl - ERP, CRM, BI, PLM, BPM - Wspieramy wybór systemów.) Kluczowe słowo: może. Tak więc jest to domniemanie. Nie chodzi o…

Czytaj dalejPrzetwarzanie w chmurze wygeneruje dodatkowe 177,3 mld Euro rocznie – decyzje-IT.pl

FBI odpowiedzialne za backdoor w stosie IPSEC (OpenBSD)? — Niebezpiecznik.pl — Czy Opensource jest darmową pracą?

Nie będę się rozpisywał, ku zastanowieniu i warto przeczytać: Wygląda na to, że powszechna opinia, iż developerzy projektów [[Open Source]] pracują za darmo jest błędna. Za pracę niektórych całkiem nieźle płaci [[FBI]] ? trzeba tylko zainfekować projekt rządowym backdoorem? Swoją drogą, jeśli backdoor rzczywiście istniał w kodzie [[OpenBSD]] od 10 lat, i nikt go nie zauważył? troll przeciwnicy Open Source będą mieli niezłą broń w ręku? ;) Cały artkył: ? FBI odpowiedzialne za backdoor w stosie IPSEC (OpenBSD)? -- Niebezpiecznik.pl --.

Czytaj dalejFBI odpowiedzialne za backdoor w stosie IPSEC (OpenBSD)? — Niebezpiecznik.pl — Czy Opensource jest darmową pracą?

Aplikacje internetowe coraz bardziej popularne. Raport Interaktywnie.com | Interaktywnie.com

Swego czasu sceptycznie patrzyłem na zapowiedzi pożarcia rynku aplikacji biznesowych przez outsourcing i ASP (kto nie pamięta:[[ Application Service Provider]], takie dzisiejsze [[SaaS]] ;)). Z jednej stroni miałem rację: ówczesne biznesowe aplikacje - ERP - nadal są "nasze". Jednak pojawiła się nowa klasa oprogramowania, którego "kiedyś nie było". Swego czasu strona internetowa była prosta statyczną, uzupełnianą nawet nie kwartalnie, strona WWW. Dziś mamy wyścigi na częstotliwość aktualizacji, tworzenie społeczności i powszechną integracje wszystkiego ze wszystkim czyli Web X.0. Otóż pojawiła się nowa klasa oprogramowania i nowa grupa docelowa. w kwestii oprogramowanie są to rozbudowane systemy zarządzania treścią. Blogi, portale, fotogalerie i masa innych - to wszystko jakieś treści i jakoś trzeba…

Czytaj dalejAplikacje internetowe coraz bardziej popularne. Raport Interaktywnie.com | Interaktywnie.com

Co to jest proces biznesowy – po raz kolejny

Polecam ciekawy artykuł na temat definicji procesów, w szczególności Procesu Biznesowego. Zestawiono ze sobą rożne definicje na przestrzeni ostatnich niemal 20 lat. Najbardziej podoba mi się prostota: "a business process is a series of steps designed to produce a product or service" (proces biznesowy to sekwencja działań zaprojektowanych w celu wytworzenia produktu lub usługi).Jeśli uznamy, że produkt i usługa to "coś co ma wartość dla klienta" to powstaje prosta i prawdziwa moim zdaniem definicja opisująca "sedno sprawy". Ogólnie wymowa artykułu potwierdza moją tezę o abstrakcyjności "procesu", namacalne są za to pozostałe jego elementy: wejście i wyjście (produkty), zasoby (ludzie i maszyny) oraz reguły biznesowe (te są dokumentowane).

Czytaj dalejCo to jest proces biznesowy – po raz kolejny

Kilka słów o kryteriach wyboru oprogramowania CRM w mniejszych firmach

Temat wypływa okresowo na grupach dyskusyjnych, w tym przypadku był to portal GoldenLine.pl. Najczęściej jak pada pytanie, lub ktoś założy wątek z takim pytaniem, autor jest zasypywany ofertami, nie raz zupełnie bez sensu. Pytający najczęściej opisuje co robi w firmie ale bardzo rzadko podaje więcej informacji np. wielkość firmy (z reguły kilka lub kilkanaście osób) i branżę. Taki opis tonie w ofertach a  to co potrzebne by wybrać oprogramowanie, w szczególności CRM, się tam nie pojawia. Pomyślałem, że opisze swoje przemyślenia po wielu doświadczeniach z mniejszymi firmami. Tak więc kilka słów ode mnie o kryteriach wyboru oprogramowania…

Czytaj dalejKilka słów o kryteriach wyboru oprogramowania CRM w mniejszych firmach

Mity na temat systemów ERP – opowiadane przez ich dostawców

smallbPewna firma, dostawca znanego systemu [[ERP]], opublikowała krótki tekst o tak zwanych mitach dotyczących “obaw przed zakupem dużego ERP”. Mitów na ten temat faktycznie jest wiele i są bardzo różne. Rzecz w tym, że moim zdaniem jedne faktycznie są mitami inne już nie koniecznie. Dostawca jakiegokolwiek produktu ma prawo uczciwie opisywać swój produkt i jego cechy.  W kwestii zaś opisywania tak zwanych korzyści to tylko wtedy gdy oferta dotyczy konkretnego zastosowania u konkretnego klienta. Także jeżeli opis korzyści dotyczy dobrze zdefiniowanej grupy odbiorców ([[grupa docelowa]] w marketingu to grupa potencjalnych odbiorców o tych samych lub podobnych potrzebach) to ma to sens. Jeżeli zaś dostawca pozwala sobie na komentarze w rodzaju “to na pewno jest dobre dla każdego odbiorcy” (nawet jeśłi to grupa MSP) to popełnia w moich oczach nadużycie, polegające choćby na braku szacunku dla adresatów tych “wywodów”….. bo wmawianie mi co jest dla mnie dobre lub krytyczna ocena tego co robię, bez zapoznania się ze mną jest… wciskaniem mi tego czegoś.

(więcej…)

Czytaj dalejMity na temat systemów ERP – opowiadane przez ich dostawców

Chopina wycięli z Facebook’a czyli chmura i outsourcing

Jak podaje Metro "Facbook bez ostrzeżenia usunął profil oraz stronę dla fanów Żaglowiec [[STS Fryderyk Chopin]]. Przepadły zdjęcia, filmy i dokumentacja rejsu". Szybki rzut oka na Regulanim Facebooka: nie ma go w wersji polskiej mimo zlokalizowania serwisu. Nie uwierzę, że po przetłumaczeniu hektarów menu i opisów brakło budżetu na Regulam. Szukając dziury w całym sądze, że jest to typowe utrudnianie dostępu do niego, zaś prawników zapytam czy to w ogóle legalne (choć firma ma siedzibę poza naszym krajem wiec.... chyba mogą robić co chcą) ale wizerunek.... tyle w kwestii samego Facebooka. Teraz pora wyżyć się na "poszkodowanych":  czy ktoś ocenił ryzyko trzymania…

Czytaj dalejChopina wycięli z Facebook’a czyli chmura i outsourcing

Komunikacja czyli analiza i projektowanie oraz jak to zostanie odebrane

Wiele firm programistycznych ma etatowych, tak zwanych analityków wymagań, jednak oni z reguły nadal nie są projektantami. Raczej zapisują, w z góry ustalony sposób, to co mówi Zamawiający (z reguły zresztą bez pełnego zrozumienia co powiedziano). Bywa, że projektanta lub programistę wysyła się w roli analityka. To też nie działa z tych samych powodów komunikacyjnych, co potwierdza praktyka.Czy wykonawca może mieć dobrego analityka projektanta? Może mieć, niejeden nawet ma ale... z jakiegoś powodu uznano, w znacznie starszej niż inżynieria oprogramowania, branży budowlanej, że Wykonawca nie powinien być autorem tego co należy wykonać dla Zamawiającego. Zamawiający także nie powinien być projektantem. Dlaczego? Każda firma (jej Prezes) dąży do maksymalizacji swojego zysku (tu rentowności naszego projektu), interesy Zamawiającego i Wykonawcy są więc sprzeczne dlatego wymagana jest trzecia rola: niezależny projektant. I tak własnie to wygląda w projektach budowlanych, w których architekt to osobny podmiot. Zachowuje on także prawo nadzoru autorskiego nad realizacją swojego projektu by także na etapie realizacji panować nad nim. W trakcie realizacji nadal interesy Zamawiającego i Wykonawcy sprzeczne - Zamawiający maksymalizuje funkcjonalność czyli forsuje wzrost kosztów to zaś niszczy zysk Wykonawcy, który stara się tę funkcjonalność minimalizować.

Czytaj dalejKomunikacja czyli analiza i projektowanie oraz jak to zostanie odebrane

Kto jest winny porażki wdrożenia ERP

Artykuł jaki ukazał się w COMPUTERWORLD skłonił mnie do konfrontacji moich doświadczeń i obserwacji z jego treścią, uwagami innych doświadczonych specjalistów. Być może warto pokusić się o pewne wnioski i sugestie... Wina klienta Według niego większość firm nie jest przygotowana na wdrożenie systemu ERP. "Firmy generalnie nie radzą sobie ze zmianami. Tymczasem wdrożenie systemu ERP pociąga ich za sobą nadzwyczaj dużo. Poza tym wiele organizacji ma problemy z odpowiednim definiowaniem procesów biznesowych. To właśnie te firmy będą miały największe problemy w uzyskaniu wymiernych korzyści z posiadanego systemu" - mówi David Bergen, były szef informatyki w…

Czytaj dalejKto jest winny porażki wdrożenia ERP

Koniec treści

Nie ma więcej stron do załadowania