Przedstawiciel Microsoft prognozuje, że niesłabnącym zainteresowaniem nadal będą cieszyć się duża elastyczność oraz skalowalność rozwiązań, a także rozszerzanie funkcjonalności istniejących bądź nowych wersji systemów IT. (żr. wnp.pl Po kryzysie firmy IT musiały przeformułować ofertę. Wirtualny Nowy Przemysł – Informatyka. Informatyka dla przemysłu.)
Zaciekawiło mnie to, gdyż z obserwacji moich wynika, że Microsoft, w przeciwieństwie do wielu konkurentów, uznał fakt rynkowy: wdrażane systemy ERP są modyfikowane i rozszerzane. Daleki jestem od reklamy tego konkretnego rozwiązania ale jest to jakiś znak na rynku :). W strategii jednak tej firmy, znalazło się dodawanie funkcjonalności poprzez „dopisywanie” dedykowanych modułów. Nie będę się w tym artykule wgłębiał w szczegóły tego jak dodać nową funkcjonalności do gotowego ERP, w każdym razie należy to zbadać (analiza wymagań), zaprojektować (opracowanie koncepcji i proof-of-concept) i wykonać (zlecić do implementacji firmie wybranej np. w przetargu).
W jednym z poprzednich artykułów (przeczytaj) przytoczyłem fragmenty rozmowy z reprezentantem dostawcy znanego systemu ERP. Teraz rozmowa z odbiorcą na temat dedykowanych rozwiązań. Przypomnę, że rozwiązanie dedykowane to nie koniecznie nowy ERP napisany od zera (tego się raczej nie robi), dedykowane rozwiązanie to nowy moduł reprezentujący dedykowane potrzeby, napisany by nie „niszczyć” (nie „kastomizować”) gotowego oprogramowania ERP.
(więcej…)