Ukazał się artykuł jak w tytule. Początkowo chciałem odnieść ambitnie do każdego punktu ale było by to przesadą.

“Chmura zmieni się z przerośniętej teorii we wdrożoną praktykę w głównym nurcie biznesowym. Prywatna, publiczna czy hybrydowa, gdy zostanie zastosowana do odpowiednich zadań biznesowych, zmieni zasady gry w niektórych branżach.” Powiem tak: wiem o tym od początku i nie ja jeden mam nadzieję. Chmury są, podobnie jak proza, która wszyscy piszemy. To co “wieszczę” to raczej uzmysłowienie sobie, że rozproszone systemy (rozproszone przetwarzanie) z komponentów na jednym serwerze ewoluują do tych samych komponentów na wielu serwerach :).

Godne uwagi jest zas na pewno to, że “Branża mobilna przesuwa się agresywnie w stronę areny danych i aplikacji. Firmy używają urządzeń mobilnych do wyposażenia pracowników, przyspieszenia podejmowania decyzji i zwiększenia przychodów.” Nie trudno zauważyć, że coraz więcej stron WWW (także ta, polecam na drogę do pracy adres https://it-consulting.pl/blog :)), w tym portali jest dostępna w wersjach na telefony, smartfony itp. W zasadzie testy przydatności można uznać, za dawno wykonane. Ekrany telefonów to obecnie kolorowe 320×240 pikseli minimum. W zasadzie taki ekran pozwala na obsługę podstawowych formatek ekranowych.  To już się dzieje.

“Naruszenia zasad bezpieczeństwa będą częstsze niż kiedykolwiek ponieważ dane wciąż są wypychane poza mury firm.” To opisałem niedawno – niestety nieautoryzowane instalacje tak zwanych “drobnych aplikacji wspierających” stanowi rosnąca plagę.

To tylko kilka uwag. Nie jest to rewolucja ale na pewno warto mieć świadomość tych kilku faktów.  Cały artykuł IDG: Dziesięć przepowiedni na przyszły rok – idg.pl Wiadomości.

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.