Polecam ciekawy artykuł na temat definicji procesów, w szczególności Procesu Biznesowego.  Zestawiono ze sobą rożne definicje na przestrzeni ostatnich niemal 20 lat. Najbardziej podoba mi się prostota: “a business process is a series of steps designed to produce a product or service” (proces biznesowy to sekwencja działań zaprojektowanych w celu wytworzenia produktu lub usługi).

Jeśli uznamy, że produkt i usługa to “coś co ma wartość dla klienta” to powstaje  prosta i prawdziwa moim zdaniem definicja opisująca “sedno sprawy”. Ogólnie wymowa artykułu potwierdza moją tezę o abstrakcyjności “procesu”, namacalne są za to pozostałe jego elementy: wejście i wyjście (produkty), zasoby (ludzie i maszyny) oraz reguły biznesowe (te są dokumentowane). Artykuł w języku angielskim.

Na zachętę cytat :):

The term ?process? is used in a wide variety of ways. The first definition offered by MerriamWebster Online is (1) a natural phenomenon marked by gradual changes that lead toward a particular result (e.g. the process of growth). In order to avoid confusing our use of the term ?process? with any other possible usage, we will consistently use the term Business Process.

źr. http://www.bptrends.com/publicationfiles/advisor20101214.pdf

Osobiście w swoich projektach stosuję definicję brzmiącą: “Proces to przekształcenie wejścia procesu w jego wyjście, z użyciem określonych zasobów i w obecności określonych ograniczeń.” (lub jej odmiany zależnie od oczekiwań klientów). Bazuje ona na tym modelu:

ICOM

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.