decyzje-it.pl opublikowały ciekawe dane z pewnego raportu:

Centrum Badań Gospodarczych i Biznesowych (Centre for Economics and Business Research ? CEBR) opublikowało raport ?Cloud Dividend? (Korzyści z chmury) za 2011 r., z którego wynika, że do 2015 roku przetwarzanie w chmurze może wygenerować dla pięciu największych gospodarek Europy dodatkowo 177,3 mld Euro rocznie.

(źr. Przetwarzanie w chmurze wygeneruje dodatkowe 177,3 mld Euro rocznie – Aktualności – Oprogramowanie, systemy – decyzje-IT.pl – ERP, CRM, BI, PLM, BPM – Wspieramy wybór systemów.)

Kluczowe słowo: może. Tak więc jest to domniemanie. Nie chodzi o jakąkolwiek krytykę treści, sam uważam, że rozproszone przetwarzanie ma przyszłość, jednak jako projektant dodam od siebie:

  1. tak zwane chmury ([[cloud computing]]) wymagają wysokiej jakości kodu i zaawansowanej architektury, niestety nawet obecne systemy ERP liderów rynkowych czeka [[refaktoryzacja]], ich interfejsy nie spełniają wielu wymagań do tego typu pracy, tak więc do 2015 raczej będzie trwała refaktoryzacja a nie czerpanie dochodów….
  2. przetwarzanie w chmurach to ogromne wyzwanie prawne (licencje, SLA, bezpieczeńśtwo, inne) tego także wszystcy się uczymy.

Ciekawostka jest zaś to, że obecnie przodują w tej dziedzinie system [[open source]] gdyż spełniają warunek pierwszy i nie muszą spełniać drugiego 🙂  bo z wielu z nich korzystamy za darmo bez żadnych zobowiązań :).

Kilka słów na temat chmur także tu: CloudComputing, czy to nowość?

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).