W sytuacji, kiedy dynamiczne wzrosty na rynku podstawowych usług telekomunikacyjnych należą do przeszłości, coraz większe znaczenie dla operatorów mają usługi dodane i multimedialne. Operatorzy, aby wygenerować dodatkowe przychody i poprawić wyniki, intensywniej wchodzą w nowe obszary, w coraz mniejszym stopniu związane z ich podstawową działalnością. Obecnie, w kontekście dużej konwergencji usług telekomunikacyjnych, największą aktywność przejawiają operatorzy komórkowi, choć istotnymi graczami są także operatorzy telefonii stacjonarnej oraz podmioty działające na rynku płatnej telewizji.
Według najnowszego raportu opracowanego przez firmę badawczą PMR ?Rynek usług dodanych i multimedialnych w Polsce 2011. Prognozy rozwoju na lata 2011-2015?, rynek usług dodanych i multimedialnych w Polsce, obejmujący rynek płatnej telewizji, rynek mobilnego internetu oraz usług dodanych w telefonii komórkowej i stacjonarnej, w 2010 r. wzrósł o 17% do poziomu 9,6 mld zł. ?Wzrost odnotowany w ciągu minionych kilku lat uwarunkowany był głównie dynamiką największego segmentu ? płatnej telewizji. W przyszłości jednak, z racji wyższych dynamik wzrostowych coraz większe udziały w rynku usług dodanych i multimedialnych będą zdobywać inne segmenty, jak np. rynek mobilnego internetu?, podkreśla Zoran Vuckovic, analityk rynku telekomunikacyjnego i IT w PMR i jeden z autorów raportu.
Polski rynek usług dodanych cechuje sukcesywny przyrost bazy użytkowników, któremu towarzyszy dwucyfrowa dynamika wzrostu w ujęciu wartościowym. Wskazuje to nadal na stosunkowo niskie nasycenie tymi usługami.
Segment płatnej telewizji stanowi wartościowo największą część polskiego rynku usług dodanych i multimedialnych. Prognozujemy, iż na koniec 2011 r. dwie trzecie rynku usług dodanych i multimedialnych w Polsce reprezentować będzie właśnie płatna telewizja. W ciągu kolejnych lat prawdopodobna jest erozja udziałów tego segmentu, przede wszystkim z uwagi na mniejszą liczbę aktywacji netto. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku drugiego pod względem generowanych przychodów segmentu rynku usług dodanych ? mobilnego internetu. Dynamiczny, choć niższy w porównaniu do lat 2006-2010, wzrost tego segmentu naszym zdaniem będzie kontynuowany także w okresie 2011-2015. W efekcie, udział mobilnego internetu w całym rynku będzie wzrastał. Na wszystkie pozostałe usługi dodane w telefonii komórkowej na koniec 2011 r. przypadnie 11% całkowitej wartości rynku usług dodanych i multimedialnych w kraju. W segmencie tym spodziewamy się, że największą część rynku nadal stanowić będą SMS-y typu premium oraz powiązana z nimi tzw. interaktywność w mediach. Są to wszelkiego rodzaju usługi związane z dostępem do płatnych stron internetowych, artykułów, filmów czy też innych usług o podwyższonej wartości (w przypadku płatności SMS-em). W kategorii interaktywności znajdują się natomiast konkursy, loterie, sondy, głosownia, plebiscyty, a także czaty erotyczne, ezoteryczne i inne. Obejmuje ona swoim zasięgiem zarówno telewizję, jak i radio, prasę i internet.
Niniejsza informacja prasowa została przygotowana na podstawie danych zawartych w najnowszym raporcie firmy PMR pt. ?Rynek usług dodanych i multimedialnych w Polsce 2011. Prognozy rozwoju na lata 2011-2015?.
Więcej informacji na temat raportu:
Dział Marketingu:
tel. /48/ 12 618 90 00
e-mail: marketing@pmrcorporate.com
O firmie PMR
PMR jest firmą badawczą, specjalizującą się w dostarczaniu wysokiej jakości informacji rynkowych oraz usług firmom zainteresowanym krajami Europy Środkowo-Wschodniej i innymi rynkami wschodzącymi. Do głównych obszarów działalności PMR należy wydawanie publikacji biznesowych (PMR Publications), świadczenie usług konsultingowych (PMR Consulting) i badania rynku (PMR Research). Obecna na rynku od 1995 roku, oferująca najwyższe międzynarodowe standardy jakości produktów i usług oraz posiadająca jedne z najczęściej odwiedzanych portali informacyjnych, PMR jest jedną z największych firm w swojej branży w Europie Środkowo-Wschodniej.
PMR
ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków, Polska
tel. /48/ 12 618 90 00, fax /48/ 12 618 90 08