Tak więc analiza przedwdrożeniowa to jest jakaś praca, jej produktem mogą być różne treści. Dlatego właśnie warto pytać wykonawcę takiej analizy o to, co będzie jej produktem i do czego to coś posłuży. (Wymagania na oprogramowanie ERP a analiza przedwdrożeniowa ? gdzie różnica?).

Artykuł (po pewnym przeredagowaniu i uzupełnieniu) ukazał się wydawnictwie COMPUERWORLD Aplikacje biznesowe Kompendium Czerwiec 2011. Fragment artykułu:

Poprawny model firmy na potrzeby analizy wymagań to: mapa procesów oraz już poza nią ale powiązane referencjami z tą mapą, dokumenty takie jak procedury dla wybranych czynności, specyfikacje stanowisk i kompetencji, wzory dokumentów, reguły biznesowe. Mapa procesów to obraz przepływu pracy w firmie. Każdy podmiot będący organizacją ludzi, którzy wykonują jakąkolwiek celową pracę, da się opisać w postaci procesów czyli łańcuchów czynności wymagających czegoś na swoim wejściu i dających w efekcie coś na wyjściu. To ostatnie to nic innego jak cel danej pracy. Jednak modelowanie procesów nie ma nic wspólnego z prostym obrazkowym zapisywaniem czynności poszczególnych pracowników. Model procesowy firmy to jej wewnętrzny łańcuch wartości. Szczegóły działań to metoda ich osiągania w konkretnej firmie. Jeżeli model zawiera te szczegóły, to staje się kompletnie nieprzydatny, bo ukrywa sedno sprawy. Dobry model rozgranicza: łańcuch czynności, reguły biznesowe oraz ograniczenia. Kolejne czynności są kandydatami na potrzebne funkcjonalności nowego systemu. Jednocześnie system powinien pozwalać na zarządzanie regułami biznesowymi i definiowanie procedur. Częścią modelu powinien być również uporządkowany model informacji. Ta swego rodzaju taksonomia powinna opisywać powiązania między obiektami biznesowymi ? np. faktura VAT powstaje na bazie zamówienia od klienta lub zamówienia wewnętrznego, jest powiązana obligatoryjnie tylko z jednym pracownikiem, który ją wystawił itd. Dopiero na etapie analizy wymagań decydujemy, czy czynność fakturowania będzie włączona w zakres projektu wdrożenia. Jeśli tak to, analizujemy czy użytkownik sam wpisze potrzebne dane, czy ? i w jaki sposób – zostaną one wyliczone.

Użycie modelu jako narzędzia wyboru systemu ERP jest bardzo skuteczne – wystarczy go opisać dodatkowo zakresem projektu i rozesłać do dostawców i zapytać czy ich system pasuje do modelu oraz ile ten produkt kosztuje rok po roku. Jednocześnie dobrze wykonany model organizacji nie zawiera informacji nadmiarowych, które zawsze podnoszą koszt jego wykonania, a często stanowią zbędne ograniczenia. Dobry model powstaje z użyciem standardów i dobrych praktyk. Do typowych standardów należą: notacja BPMN (Business Process Modeling Notation), UML (Uniefied Modeling Langualge), AchiMate/TOGAF, Siatka Zachmanna, Business Motivation Model. Do dobrych praktyk np. wzorce projektowe czy zalecenia Business Rules Group.

Kompletny artykuł: CW Czerwiec 2011 skan artykułu JZelinski

Zachęcam do zakupu całego wydania COMPUTERWORLD Aplikacje Kompendium ERP Czerwiec 2011.

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.