Na stronach zaprzyjaźnionego serwisu Inżynieria oprogramowania pokazały się najświeższe dane (za 2011 rok) na temat “kłopotów w projektach programistycznych”. Wykonajmy mały eksperyment polegający na zestawieniu dwóch pierwszych pozycji wybranych poniżej kategorii. Najpierw ich pełne zestawienie:
Z raportu wynika, iż największą trudnością okazuje się (można było zaznaczyć kilka odpowiedzi):
- 72,9 % – jasne zrozumienie tego czego tak naprawdę klient potrzebuje,
- 58,9 % – udokumentowanie wymagań,
- 50,7 % – zbudowanie aplikacji/systemu na podstawie ustalonych wymagań,
- 46,9 % – ustalenie priorytetów wymagań,
- 43,7 % – przekazanie wymagań zespołowi (komunikacja wewnątrz zespołu).
Najczęstsze sposoby przechowywania wymagań (można było zaznaczyć kilka odpowiedzi):
- 83,2 % – dokumenty typu word i excel,
- 42 % – email,
- 31,4 % – narzędzia do zarządzania wymaganiami (typu [[JIRA]]),
- 31,1 % – przekazywane ustnie podczas codziennych spotkań,
- 21,6 % – narzędzia case do zarządzania wymaganiami,
- 21,6 % – zapiski na tablicy, żółte karteczki,
- 11,3 % – portale typu wiki,
- 6,6 % – inne.
Diagramy najlepiej wyjaśniające (uzupełniające) wątpliwości związane z wymaganiami (można było zaznaczyć kilka odpowiedzi):
- 71,4 % – modele procesów,
- 50,1 % – prototypy,
- 47,5 % – modele interfejsu użytkownika,
- 46,5 % – diagramy przypadków użycia,
- 31,1 % – diagram aktywności,
- 30,1 % – schematy/odręczne rysunki,
- 6,6% % – inne.
(za Raport: Zarządzanie wymaganiami 2011 | Inżynieria Oprogramowania).
A teraz zróbmy z tego wyznanie na spowiedzi hipotetycznego kierownika projektu” (po dwa pierwsze powody z powyższych statystyk):
Ponad 80% projektów programistycznych ma przekroczone termin i budżet. Największą trudnością w tych projektach okazało się jasne zrozumienie tego, czego tak naprawdę klient potrzebuje, oraz udokumentowanie jego wymagań. Do przechowywania wymagań użyty był głównie word i excel oraz email. Przyznajemy jednak, że diagramy najlepiej wyjaśniające (uzupełniające) wątpliwości związane z wymaganiami to modele procesów i prototypy, jednak nie stosujemy ich. ( 2011 State of Requirements Management Report.)
Jak widać brzmi znajomo z dwóch powodów: problemy znane każdemu i powody niestety także. Ciśnie mi się na usta “a nie mówiłem”…
Czyli jednak wiemy że problemem projektów z zakresu inżynierii oprogramowania są zbyt proste metody i narzędzia zarządzania wymaganiami (pakiet biurowy), które w większości są stosowane. Wiemy, że modelowanie jest najskuteczniejsza metodą analizy i projektowania a mimo to nie stosuje się tych metod szukając stale “drogi na skróty”.
Dlaczego dostawcy oprogramowania nie stosują metod powszechnie jednak uznawanych za skuteczne? Czy to przypadkiem nie jest tak, jak z Lotto? Powszechnie wiadomo, że prawdopodobieństwo wygrania jest bliskie zeru a mimo to wielu próbuje, bo gdyby się udało to nie trzeba się narobić by mieć …
Dlatego, by się nie powtarzać, jako kontynuację tego artykułu proponuję opis metod analizy wymagań i projektowania. Nie jest tania ale jest skuteczna…
Na koniec trochę humoru 🙂 na temat zbierania wymagań metodą “warsztatów”:
“Przyznajemy mimo to, że diagramy najlepiej wyjaśniające (uzupełniające) wątpliwości związane z wymaganiami to modele procesów i prototypy, jednak nie stosujemy ich.”
Nie do końca. Chyba nie chodziło o diagramy w przypadku prototypów, a wykonane “kawałki aplikacji”.
literalnie “diagramy najlepiej wyjaśniające (uzupełniające) wątpliwości związane z wymaganiami to modele procesów i prototypy” nie gdybał bym, prototyp w postaci diagramów UML da się zrobić i pzretestować … jak czytam cudze badania to nie polemizuje z wynikami…
“jak czytam cudze badania to nie polemizuje z wynikami?”
Ja też. Nie doczytałem 🙂 :”Diagramy najlepiej wyjaśniające…”