Według Forrester zmieniający się porządek zapotrzebowania na specjalistów IT wynika głównie z trzech rzeczy:

  1. Coraz większa popularność różnych technologii i rozwiązań jak np. SaaS (Software -as-a-service) bądź Business Intelligence, które wpływają na zapotrzebowanie na konkretne umiejętności;
  2. Coraz bardziej rosnące znaczenie outsourcingu ze względu na łatwą dostępność czasową specjalistów o bardzo wysokich kwalifikacjach jak również opłacalność takiego modelu dla obu stron;
  3. Chęć redukcji kosztów wpływa coraz bardziej na decyzje podejmowane przez decydentów.

Podczas badań jako skalę przyjęto skalę procentową odzwierciedlającą opinię decydentów w przebadanych firmach na temat znaczenia (ważności) ról w projektach IT.

Lista wygląda następująco:

  1. Business Analysis – 70%
  2. Architecture and IT strategy/planning – 66%
  3. Project management – 65%
  4. Security – 62%
  5. Service management – 60%
  6. Client relationship management – 56%
  7. Business continuity nad IT financial management – 55%
  8. Portfolio management- 50%
  9.  Asset management – 34%
  10. IT Research – 30%
  11. Human Resources – 20%

Źr. Inżynieria Oprogramowania. Zgodnie z zaleceniami [[IIBA]] zaleca się by Analityk Biznesowy posiadał kompetencje  1. i 2.

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.