[singlepic id=228 w=320 h=240 float=right]

Nie tylko ja jestem zdania, że używanie zaawansowanych systemów wspomagających prowadzenie analiz jest cechą analityków (firm), którzy przekroczyli pewien próg profesjonalizmu. Zapewne pojawią się tu zarzuty o zarozumiałość albo “wydziwianie”, ale rozejrzyjmy się. Analityk to osoba wspierająca np. wdrażanie złożonych systemów ERP lub innych, nie mniej złożonych dedykowanych systemów (oprogramowania).

Skoro ktoś poleca swoim klientom zaawansowane oprogramowanie wspomagające zarządzanie złożoną firmą czy organizacją, to jak prezentuje się na tym tle on sam, używający prostych i pracochłonnych narzędzi by to złożone oprogramowanie projektować?

Można powiedzieć: “po narzędziach go poznasz” i jest w tym wiele prawdy. Jeżeli wiele firm prowadzi audyty swoich partnerów, oceniając ich wiarygodność na podstawie ich “parku maszynowego”, dokładnie to samo kryterium można użyć oceniając np. usługodawce analityka i projektanta. Należę do grona użytkowników oprogramowania CASE ([[computer aided system engineering]]). Zaś narzędzie, którego używam, zdobyło laur w rankingu:

Modeling tools, design products, and requirements management software receive their due, with this year’s winners showing products of wide range and imagination. Jolt Award: Visual Paradigm for UML, Visual Paradigm International (za Jolt Awards for Design, Architecture, and Planning Tools).

Czy jest ono lepsze od innych? Nie wiem, używam tego oprogramowania od kilku lat. Wybierając go zrezygnowałem z innych z wielu przyczyn, jednak na razie nie zdarzyło się nic co skłoniło by mnie do jego zamiany na inne, zaś powyższa nagroda poprawia moje samopoczucie, bo ktoś za mnie dokonał porównania tego co jest obecnie na rynku :). Na koniec, w kwestii audytu dostawcy usługi: samo posiadanie narzędzia nie oznacza, że jest ono używane… samo jego używanie nie czyni z nikogo profesjonalisty, to taka uwaga dla nabrania pokory.

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako wykładowca akademicki wizytujący (nieetatowy), prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony). Konsultacje: dostęp do treści Bloga jest bezpłatny, jednak wszelka pomoc oraz wyjaśnienia dotyczące treści artykułów autora bloga, udzielane są wyłącznie w ramach płatnych konsultacji.