Zasady panujące na rynku produktów i usług IT wydają się przejrzyste: klient wydaje pieniądze na jakiś produkt, oczekując w zamian określonych korzyści. Jak wynika z udostępnionych przez Gartner Inc. analiz, firmy realizują przy okazji swoją strategię, o której wolałyby klientom nie mówić. Jakie są ich cele? […]
Omawiając strategie firm, Gaughan podkreślił również znaczenie działających przy nich ośrodków badawczych. Ich nadrzędnym celem jest tworzenie innowacji w takich sposób, aby ? zachowując pozory rozwoju ? utrzymywać istniejący stan rzeczy tak długo, jak to tylko możliwe.(źr. What Microsoft, Oracle, IBM, And SAP Don’t Tell Customers)
Skąd się u wielu użytkowników technologii IT bierze dług technologiczny już w momencie podpisania umowy na wdrożenie? Stąd, że zlecono analizę przedwdrożeniową wymagań dostawcy technologii, a w jego interesie jest dostarczyć to co ma, a nie to czego potrzebuje klient.
Inne artykuły na podobny temat
- Czym jest dług technologiczny?
- „co” system ma robić?”>Czy wymagania opisują tylko to „co” system ma robić?
- Wynagrodzenia i podatki, analiza systemowa
- RE: Duży monolityczny ERP czy integracja
- Big data ? czy na pewno więcej znaczy lepiej?

BIO: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuję projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzę także samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzę wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów.