Konferencja CloudComputing GigaCon 21 Lutego 2012 we Wrocławiu za mną, średnia ocena za referat 4.42 🙂 (najwyższa).

O czym była mowa tym razem? Starałem się wskazać istotną “jakość” i “nowość” jaką wnosi CloudComputing (CC) do procesu projektowania architektury systemów IT. Zwróciłem także uwagę, że samo pojęcie CC, jeżeli ma być czymś nowym na rynku, to nie jest to typowy outsourcing rozumiany jako dzierżawa zamiast zakupu aplikacji. Innymi słowy, jeżeli CC ma coś nowego oznaczać to znaczy, że nie jest to ani ASP ani SaaS, ani inne:

Tak więc jeżeli CC to nie usługa to co? CC to architektura, udostępnianie mocy (usług) zasobów. CC to komponenty, o które można  wzbogacić posiadana aplikację, tak zwane COTS ([[Commercial of the Shelf]]). W odróżnieniu od SaaS, CC to nie licencjonowanie czegoś a zlecanie komuś przetwarzania.

Przykładem CC są np. zdalne repozytoria plików (celowo nie pisze dyski, np. [[repozytoria Amazon A3]]), które przechowują pliki (a raczej “jakieś obiekty”) albo np. zdalne systemy renderujące pliki wektorowe. W pierwszym przypadku usługa polega na “oddawaniu” np. dokumentów do porządkowania i składowania, w drugim nasza aplikacja i stacja robocza nie musi mieć rzadko wykorzystywanych  i kosztownych zasobów generowania wizulizacji. Plik wektorowy jest wysyłany do [[renderingu]] i zwracany jest obraz ([[bitmapa]]) o wielkości kilku mb.

Od strony architektury systemu wygląda to tak (diagram w konwencji architektury korporacyjnej, użyto notacji ArchiMate):

Podstawową różnica pomiędzy CC a SaaS jest to, że oprogramowanie SaaS to po portu zdalny dostęp do aplikacji: użytkownik otrzymuje adres w sieci ([[URL]]), login i hasło dostępu. W przypadku CC, użytkownik nie widzi nic, poza ewentualnie nową opcją w aplikacji, której używa (np. pojawi się polecenie Renderuj w programie do tworzenia grafiki wektorowej). Gdyby chodziło o zewnętrzne składowanie plików, zapewne tego nie zobaczy. Po prostu administratora “przełączy” nasze oprogramowanie (naszą stację roboczą) do innego, zdalnego, systemu składowania plików.

Na koniec ciekawostka, o której wspominam od kilku lat: monolityczne system ERP odchodzą. Bronią się strasznie 😉 ale moim zdaniem model monolitycznych pakietów zintegrowanych odchodzi powoli do lamusa z uwgai na ociężałość takich systemów. Bo…

Ta wymagana elastyczność ma swoje silne podłoże:

(kompletna prezentacja do referatu  – 16 slajdów – do pobrania poniżej)

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako wykładowca akademicki wizytujący (nieetatowy), prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony). Konsultacje: dostęp do treści Bloga jest bezpłatny, jednak wszelka pomoc oraz wyjaśnienia dotyczące treści artykułów autora bloga, udzielane są wyłącznie w ramach płatnych konsultacji.