Prawdę mówiąc “zabraniam” przynoszenia komputerów na moje szkolenia, wymagam papieru i ołówka. Powody są dwa:
 1. Narzędzia CASE pomagają tylko wtedy gdy diagramów jest wiele i model jest złożony, na szkoleniach takich modeli się nie robi.
 2. Narzędzia, w szczególności niektóre, płatają figle i szkolenie np. z zakresu analizy biznesowej ewoluuje w stronę szkolenia z obsługi narzędzia…. do czego nie dopuszczam :).

Napisze tu kilka słów jednak o narzędziach, bo dobrze jest jednak znać dobre i złe cechy swojego narzędzia.

Spotykam się nie raz z bardzo popularnym pakietem CASE (SPARX Enteprise Architect) na szkoleniach (ma go wielu kursantów i jest używany w wielu firmach) i u niektórych klientów. Pakiet ten jednak nie raz sprawiał pewne kłopoty. Nie znam zbyt dobrze tego narzędzia w obecnej wersji, wiem, że model przechowywany jest w relacyjnej bazie danych, ale niedawno trafiłem na coś, co wyjaśnia mi pewne “przygody z pakietem Enterprise Architect”. Przytaczam cały akapit z tego opisu, bo to w zasadzie jest to lista wad tego pakietu. Problemy z projektem, a konkretnie z jego integralnością mogą pojawić się…

…w następujących sytuacjach:

Z modelu korzysta wielu użytkowników, których połączenia sieciowe mogą być przerywane. Wystarczy, że jest prawdopodobieństwo, że ktoś bez zamykania projektu wypnie z sieci laptop lub zostanie zerwane połączenie VPN.

Model jest skonfigurowany z systemem kontroli wersji. W takim przypadku mamy do czynienia z wieloma operacji importu plików XMI. Zawartość takich plików może pochodzić z innego modelu a połączenie takich danych może skutkować utratą integralności na przykład w zakresie użytych stereotypów, czy relacji do elementów spoza pliku XMI.

Model bywa aktualizowany w oparciu o pliki XMI przy użyciu funkcji Import Package from XMI lub Batch XMI Import. Sytuacja jest analogiczna do powyższej.

Model jest zintegrowany z innymi aplikacjami/systemami, takimi jak HP Quality Center, Mantis itp.

Model jest wykorzystywany przez jednego użytkownika w postaci lokalnego pliku EAP, jednakże podczas wykonywania jakiejś operacji program EA lub system operacyjny uległ awarii.

Z powyższego opisu wynika, że z funkcji tej (kontrola integralności projektu) należy korzystać przede wszystkim w przypadku, gdy mamy do czynienia ze współdzielonym modelem, jak i w przypadku lokalnego projektu opracowywanego przez jedną osobę. Może tylko z tą różnicą, że prawdopodobieństwo wystąpienia niespójności jest wyższe w tym pierwszym przypadku.

(Enterprise Architect Blog: Project Integrity Check od środka).

Wszystkie powyższe sytuacje to efekt tego, że EA do pracy w grupie (samodzielnie także) musi pracować na relacyjnej bazie, na której praca ta odbywa się siła rzeczy on-line. Po drugie nie ma on narzędzia kontroli spójności projektu (danych w tej bazie) “w locie” więc można tworzyć “zły model” nie wiedząc o tym…

Dlaczego o tym pisze? Używam pakietu Visual-Paradigm (więcej o nim na końcu). Pakiet ten nie ma żadnej z tych wad, pracuje zawsze off-line na pliku XML i zniszczenie projektu jest mało prawdopodobne. Jeżeli zdarza się utrata integralności to raczej w sytuacji gdy użytkownik usuwa wybrane elementy modelu i zignoruje ostrzeżenie o powiązaniach tych elementów z innymi usuwają je ręcznie bez wbudowanej kontroli. Pakiet VP ma możliwość pracy z tak zwaną kontrolą składni “w locie” więc w zasadzie nie możliwe jest tworzenie “złego” modelu.

W przypadku pracy grupowej (z serwerem dedykowanym VP Teamwork Server lub Subversion, Perforce, ClearCase czy CVS.) uszkodzenie  projektu także jest niemalże niemożliwe, bo tu także praca odbywa się off-line, a update projektu jest nie tylko transakcją, ale jak tylko zostaną wykryte konflikty pomiędzy aktualnym projektem na serwerze a projektem ładowanym na serwer (robi to serwer lub klient VP z dokładnością do obiektu na modelach) pokazywana jest lista konfliktów (nierozstrzygalnych automatycznie) z prośbą o reakcję.

Tak więc jeżeli ktoś z Państwa nie dokonał wyboru narzędzia CASE a planuje taki, warto przetestować dostępne na rynku produkty w warunkach nieco “cięższych” niż kilka diagramów… Poniżej kluczowe korzyści ze stosowania narzędzi CASE:

Make a pie. Estimate the % time you are spending on these five requirements activities: planning, eliciting, analyzing, documenting and reviewing. Does it look like this?

Źródło: Business Analyst | 2 Requirements Tasks You’re Probably Spending Too Much Time On

Więcej o narzędziach Visual-Paradigm

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Jacek Rybicki

  Nie chciałbym sprawiać wrażania, że tylko się tu czepiam. W większości się zgadzam, nie zawsze piszę gdy się zgadzam 🙂

  Tak się ciekawie składa, że właśnie mam problem z modelem EA, ale z powodów innych niż tu opisane.

  Z EA(http://sparxsystems.com/) korzystam od wielu lat. Głównie pracując z modelem przechowywanym tylko w bazie, co ma zalety:
  – prosta konfiguracja i niska bariera wejścia
  – zawsze aktualny model do wglądu
  – nie ma problemów z zarezerwowanymi częściami modelu
  – kopia bazy nie gubi żadnych informacji (przy eksporcie do XMI czasem psuje się rozkłożenie elementów)
  jak i wady:
  – słaba kontrola zmian i cofanie do wcześniejszej wersji
  Takie rozwiązanie sprawdza się gdy w modelu zmiany są raczej drobne, a głównie zależy nam na tym, żeby deweloperzy mieli wszystko jak najbardziej aktualne i pod ręką.

  Oczywiście jest możliwa też praca z modelem w systemie kontroli wersji, przechowywanym jako pliki XMI. Nie zdecydowałem się na to z bardzo prostego powodu: nie mam czasu na dyscyplinowanie ludzi używających modelu, a takie rozwiązanie wymaga pewnej dyscypliny.

  W bieżącym projekcie, za namową kolegi, który ma z tym pozytywne doświadczenia, wprowadzamy model hybrydowy, czyli model zarówno w bazie jak i w svn. Na razie pojawiły się problemy z wykonaniem, ale było by to bardzo dobre rozwiązanie pod wieloma względami – łatwy dostęp do odczytu połączony z kontrolą zmian.

  1. Jarek Żeliński

   od kilku lat pracuje z serwerem SVN (teraz z poszerzonym deddykowanym) i nawet jeżeli pracuje sam to:
   – w projektach często oddaję klientowi kolejne iteracje np. najpierw model przypadków użycia, potem model dziedziny, potem modele poszczególnych przypadków użycia, każdy taki etap wykrywa i poprawia nieścisłości poprzedniego albo okazuje się, ze jakiś pomysł się nie sprawdzić i należy wycofywać się do wersji z przed “złego pomysłu”. tagowanie każdej iteracji oraz stosowanie odgałęzień dla ryzykownych pomysłów bywa zbawieniem, w przypadku gdy “stara wersja” się nie sprawdzić lub należy sprawdzić “co klient dostał miesiąc temu”,
   – przy pracy grupowej zyskujemy nie tylko kontrole co kto robi ale także kontrole dyscypliny “właścicielstwa” modelu, pakietów czy komponentów.

   Bardzo dużą wartość ma możliwość operowania wzorcami projektowymi. Każdy dobry i sprawdzony pomysł można włączyć do projektu, jeżeli mamy taki zestaw wzorców dla grupy to zamiast “odkrywać Amerykę” można takie wzorce włączyć jako “dorobek”, firmomwe know-how.

   Niecenioną “dodatkową” korzyścią używania serwera SVN jest backup tego co robimy na bieżąco. Z SVN pracuje się off-line co także niejako chroni projekt przez problemami ‘wspólnej pracy na otwartych plikach”.. o ile narzędzie do modelowania obsługuje konflikty (nie znam tu EA na tyle)…

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.