Niezwykle rzadko to robię, ale bywa: tylko cytat i zachęta do lektory całości 🙂

Agile Manifesto

  • Individuals and interactions over processes and tools.

Dobry analityk posiada zestaw narzędzi, z kórych może wybierać te, które najlepiej będą pasować do projektu i klienta, nie jest niewolnikiem procesów, których nie potrafi dopasować.

  • Working software over comprehensive documentation.

Dobry analityk tworzy dokumentację i modele, które służą projektowi, nie są bezmyślmym wypełanianiem nadmiarowych szablonów.

  • Customer collaboration over contract negotiation.

Tu wiele zależy od dostępności klienta i przyjętego modelu współpracy. Im większe stawki i klienci, tym trudniej.

  • Responding to change over following a plan.

Dobry analityk proponuje rozwiązanie oparte na zrozumieniu biznesu, stąd wiele zmian jest przewidywalnych lub rozwiązanie jest w stanie jest łatwo zaadaptować, jeśli się pojawią; podążanie do ruchomego celu nie jest proste, ale dzielenie planów na krótkie okresy stanowi dobry kompromis między zmianami a planem.

(za Czy dobra analiza gryzie się z agile? ? analiza IT).

agile_d

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako wykładowca akademicki wizytujący (nieetatowy), prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony). Konsultacje: dostęp do treści Bloga jest bezpłatny, jednak wszelka pomoc oraz wyjaśnienia dotyczące treści artykułów autora bloga, udzielane są wyłącznie w ramach płatnych konsultacji.