Zadano mi niedawno po raz kolejny dość trudne pytane:

Czy Pan to robi lepiej od dużych firm doradczych?

Po pierwsze zapytałem “co”. I tu pojawił się problem. Z zamiarem napisania tego artykułu nosze się od pewnego czasu, i w końcu rosnąca częstotliwość zadawania tych pytań skłoniła mnie do tego aktu “odwagi”.

Ja sam zadaję to pytanie spotykanym przedstawicielom dużych firm doradczych a także w kuluarach konferencji, na których nie raz ich spotykam. Zawsze dostaję tę sama odpowiedź: Jarek, Ty i my oferujemy zupełnie inny produkt.

Przekopałem się przez oferty “wielkiej czwórki” i wszystkie one w zasadzie są identyczne. Zwięźle to “ujęto” w WIKI, wszystkie firmy “wielkiej czwórki” mają tam w zasadzie identyczny opis:

jest jedną z największych firm na świecie świadczących tzw. usługi profesjonalne (audyt, doradztwo podatkowe i doradztwo gospodarcze).

(wytłuszczenie moje). Sądząc po treści tych wpisów domniemywam, że ich autorami są te firmy (czyli standard w WIKI).

Popatrzmy do słownika j.polskiego:

audyt ?kontrola przedsiębiorstwa pod względem finansowym i organizacyjnym, wycena jego majątku oraz analiza perspektyw jego rozwoju, przeprowadzana przez ekspertów?

doradztwo ?udzielanie fachowych porad?

fachowy: 1. ?związany z jakimś zawodem?, 2. ?biegły w jakimś zawodzie?, 3. ?będący wynikiem czyjejś fachowości?

 

A czym ja się zajmuję? Jestem analitykiem systemów, zgodnie z definicja znaną z literatury (WIKi na ten moment nie zawiera takiej definicji):

analityk systemów to realizator programu analizy systemowej, osoba stosująca analizę systemową do rozwiązywania problemów; cechy analityka systemów:

  • myślenie alternatywne, czyli zdolność ciągłego dostrzegania alternatywnych rozwiązań,
  • myślenie antycypacyjne, czyli zdolność przewidywania dalszych skutków proponowanych rozwiązań problemow praktycznych,
  • myślenie probabilistyczne i posybilistyczne, czyli zdolność analizowania obiektów w kategoriach niepewności i ryzyka oraz możliwości,

Celem analityka systemów nie jest stwierdzenie jaka powinna być decyzja, lecz przedstawienie określonych rekomendacji opartych wcale nie na jego wartościowaniu. Gdyby tak nie było, nie spełniał by on roli analityka, lecz doradcy. (Sienkiewicz, 1994).

Proszę popatrzeć na ostatni akapit: ja jestem analitykiem systemów a firmy doradcze są doradcami. 

 

Pytanie więc do Państwa: szukacie porady co robić czy raczej zrozumienia Waszej sytuacji by samemu podjąć decyzję? Praktycznie każda ta firma doradcza oferuje na rynku branżowe rozwiązania, procesy referencyjne,  sprawdzone metody:

We wszystkich krajach, gdzie obsługujemy klientów, zapewniamy jednolite podejście do realizacji usług, oparte na fachowej wiedzy, znajomości innowacyjnych rozwiązań z wielu dziedzin i poznaniu specyfiki licznych sektorów gospodarki. […] Zespół xxx ds. konsultingu wspiera swoich klientów w zakresie wdrożenia rozwiązań strategicznych i operacyjnych.  (oferty firm “wielkiej czwórki).

Tak więc mamy tu typowe doradztwo oraz czasowe oddelegowanie specjalistów. Druga rzecz, która odróżnia firmy doradcze od analityków to narzędzia. Firma, która korzysta ze swojej bogatej bazy wiedzy, dobiera z niej klientom porady najbardziej pasujące do zadanego pytania, doskonale radzi sobie z pomocą bazy danych, edytora tekstu i programu do robienia prezentacji multimedialnych. Biorąc pod uwagę fakt, że baza wiedzy firm doradczych, zawiera dane wielu ich klientów na świecie, jest w czym wybierać. Analityk korzysta z narzędzi analitycznych, korzysta z nich nie po to by miał czym ilustrować dokument (choć są one ilustrowane) lub prezentację, ale by móc tworzyć i testować modele  jakie powstają podczas analiz.

Tak więc faktycznie, Ci ludzie, przedstawiciele firm doradczych,  mają rację: ja z nimi absolutnie nie konkuruję. Czy to co napisałem to jakaś krytyka ich usług? Absolutnie nie, jak mi ostatnio jeden z nich odpowiedział: firmy doradcze “wielkiej czwórki”, oferują swoim klientom dokładnie to czego Ci klienci od nich oczekują. Mają też drugi produkt: markę. Korzystanie z usług doradcy mającego międzynarodową “markę” podnosi wartość udzielonego doradztwa. Czy ich usługi są gorsze lub lepsze od moich? Nie, to są zupełnie inne usługi. Potwierdza to zresztą wielu mich klientów, który korzystali z usług doradców a potem z moich.

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.