Książka, którą  polecam (z kilkoma uwagami, poniżej) każdemu analitykowi korzystającemu z notacji BPMN. Są dwa ku temu powody: po pierwsze jest to moim zdaniem świetna książka o samej notacji BPMN, po drugie napisał ją człowiek, który do 2009 roku był w komitecie pracującym nad tą notacją. I choć są momenty gdy nie zgadzam się z autorem (o czym dalej), nie zmienia to faktu, że to jak do tej pory, jest to najlepsza książka jaką czytałem o tej notacji i modelowaniu z jej pomocą.

Autor na swojej stronie pisze:

The new edition explains how BPMN concepts like ?activity? and ?process? are aligned (or not) with those same terms as used in BPM Frameworks and similar aspects of enterprise architecture.  It takes advantage of the fact that BPMN style, described in the first edition as ?best practices?, is better viewed as a set of rules that can be used to validate models in a BPMN tool. (BPMN Method and Style | BPMS Watch).

Autor w kilku miejscach sam przyznaje, że “nagina” semantykę notacji. Nie licząc jednak kilku “drobnych” nagięć (odsyłam do lektury), “poważnym” nagięciem jest praktycznie zmiana znaczenia pojęcia pool z “biznes” na “proces”. Dziwi mnie to, gdyż w BPMN formalnie proces biznesowy to “diagram” (konkretny model, definicja pojęcia “proces biznesowy” z perspektywy zarządczej to pragmatyka a nie element tej notacji).  Prowadzi to niezgodności z modelem współpracy (też BPMN). Jednak zainteresowanym proponuje przeczytanie uzasadnienia samego autora w treści książki i samodzielną ocenę.

Pomijając powyższe,  jest to jedna z lepszych moim zdaniem książek, wyjaśniająca na przykładach, objaśniająca notację BPMN i sposób jej użycia oraz implementacji. Tak, połowa (druga) tej książki to opis implementacji (przejścia) z diagramu na skrypty BPEL, dlatego polecam ją także developerom budującym “motory procesowe” oparte na BPMN i XPDL.

Bardzo ważna uwaga! Jest to książka o modelach wykonywalnych, a z użyciem BPMN tworzy sie także procesy poglądowe i analityczne i stanowią one ponad 90% modeli powstających w analizach. Modele wykonywalne tworzy się wyłącznie na użytek wdrożenia określonych BPMS i ta książka adresowana jest do tego typu projektów .

Źródła

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako wykładowca akademicki wizytujący (nieetatowy), prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony). Konsultacje: dostęp do treści Bloga jest bezpłatny, jednak wszelka pomoc oraz wyjaśnienia dotyczące treści artykułów autora bloga, udzielane są wyłącznie w ramach płatnych konsultacji.