Ostatnio napisałem dwa artykuły: o architekturze i o integracji. Pewnym ich podsumowaniem będzie dzisiejsza recenzja książki: Large-Scale Software Architecture. A Practical Guide Using UML. (autorzy: Jeff Garland, Richard Anthony).

Kilka sugestii zawartych w książce. Jedną z kluczowych jest zbyt szybkie “ładowanie się” w szczegóły, w toku analizy od ogółu do szczegółu jako pierwszy powstaje model kontekstowy, powstaje z użyciem diagramu przypadków użycia. Bardzo często na tym etapie tworzone są w projektach bardzo szczegółowe diagramy z dziesiątkami przypadków użycia, praca z taka ilością szczegółów niszczy skuteczność pracy na tym poziomie. Przypadki użycia  na etapie analizy kontekstu mają za cel wychwycenie elementów otoczenia systemu a nie jego projektowanie i specyfikowanie.

Kluczowym niebezpieczeństwem w projektach integracyjnych jest praca ze złym modelem (a jeszcze gorsza jest praca bez modeli, na czuja).

Jednym z kluczowych elementów projektów dotyczących dużych, złożonych systemów jest praca na abstrakcji tego systemu: modelu kontekstowym i elementach pojęciowych.

Praca z dużymi systemami to projekty integracyjne, sprawdzony model analizy i projektowania wygląda tak:

LargeScaleSoftwareArchitectureDiagram

Książkę gorąco polecam, pozwala usystematyzować wiedzę i podejście do dużych projektów, bogato ilustrowana przykładami w UML, omawia użycie narzędzi CASE.

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.