Pakiet którego używam (Visual-Paradigm) po ostatnich zmianach ma szanse stać się w moich oczach ideałem :). O jego nowej wersji pisałem tu: Visual-Paradigm v.11.1. Pisałem tez, że jest w 100% zgodny ze specyfikacjami notacji zarządzanych przez OMG, co jest bardzo ważne. Tu zwrócę uwagę na kilka przydatnych cech.
Moim zdaniem cechą dobrego projektu jest nie tylko dobra metodyka ale także to czy dysponujemy narzędziami, które ją wspierają. Tymi narzędziami są nie tylko notacje i systemy pojęciowe ale także oprogramowanie CASE, które powinno spełniać trzy kluczowe warunki: wspierać (a przynajmniej nie ograniczać) metodykę, wykonywać jak najwięcej żmudnej pracy by dać czas analitykowi na pracę twórczą oraz wspierać prace grupową. Pamiętamy, że cały projekt powinien być kompletny, spójny i niesprzeczny, więc tak zwane śladowanie i analizy wzajemnego wpływu elementów projektu są ważne ale bardzo żmudne. To narzędzie robi je w tle automatycznie.
Jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych technik analizy wymagań jest modelowanie procesów i mapowanie ich na przypadki użycia:
Jeżeli z jakiegoś powodu preferowane są w projekcie zwinne metody pracy też można:
Jak może wyglądać analiza firmy i specyfikowanie wymagań:)?
Dobre oprogramowanie powinno także pomagać w pracy grupowej, bo analiza to zawsze praca w zespole z pracownikami (ekspertami) organizacji analizowanej. Wspólna z klientem praca nad modelami:
Opracowanie prototypów ekranów, ważna część wymagań na dedykowane oprogramowanie:
Zarządzanie zadaniami w projekcie:
i wiele innych… 🙂
Wcale nie jest w 100% zgodny ze standardem, wystarczy spojrzeć choćby na dostarczane typy rzekomo UMLowe …
Nie zrozumiałem… Chyba, że chodzi o dodatkowe ponad to co oferuje UML.. a o jakie chodzi?