Książka adresowana do programistów, sam tytuł to sugeruje. Warto ją kupić (programiści) bo bardzo  wyczerpująco opisuje to, co nazywam “implementacją obiektowości”. Samo nauczenie się (semantyka i syntaktyka) obiektowo zorientowanego języka programowania to mało, warto poznać na czym ta implementacja polega: czym jest obiekt, dziedziczenie czy kompozycja. Autor skupia się jednak na implementacji samej “obiektowości”.

Moim zdaniem książka jak najbardziej przydatna programistom, bo przykłady są ilustrowane kodem i diagramami UML. Jednak nie znajdziecie tam zbyt wiele o obiektowo zorientowanym opisie modelowanej rzeczywistości, czyli o biznesowym aspekcie programowania i projektowania. Z treści książki domyślam się, że autor zostawia obiektową analizę i projektowanie analitykom i projektantom, programistów uczy korzystania z obiektowo zorientowanego kompilatora i rozumienia go.

Książkę gorąco polecam każdemu programiście korzystającemu z obiektowo zorientowanych narzędzi. Jeżeli jakiś analityk lub projektant chce zrozumieć ograniczenia implementacji, to jemu także tę książkę polecam.

 

Tytuł: Myślenie obiektowe w programowaniu
Autor: Matt Wesfeld
Wydanie: Helion 2014

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.