To będzie chyba najkrótszy wpis w tym blogu: jeden akapit i duży cytat (dwie strony książki).

Z racji tego, że nie wyobrażam sobie dobrego analityka nie posługującego się sprawnie logiką (także formalną, bo czymże są notacje jak nie formalnymi systemami pojęciowymi) polecam np. tę książkę.

Tadeusz Kotarbiński. (1963). Kurs logiki dla prawników. Wydawnictwo Naukowe PWN. Ja mam wydanie PWN z 1963 roku ale logika się nie starzeje a autor zacny. Co prawda podtytuł zawiera “dla prawników”, jednak książka nie jest “prawnicza” a o logice. Przypomnę dwa dawne wpisy: Modelowanie procesów biznesowych – dlaczego sens maja tylko metody formalne oraz Analityk biznesowy czyli wyplenić dwuznaczność dokumentów. Przeczytajcie wklejone poniżej wprowadzenie do Logiki, a dowiecie się dlatego wiele specyfikacji wymagań i treść projektów, to dokumenty ryzykowne i nieprzydatne (na końcu link do pdf z tymi stronami):

Kotarbinskki Kurs logiki 2
Kotarbinskki Kurs logiki 1

W ostatnim zdaniu wystarczy zastąpić “prawnika” słowem “analityka”….. i też będzie ok.

Pobierz cytat pdf: Koratbinski Kurs logiki

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako wykładowca akademicki wizytujący (nieetatowy), prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony). Konsultacje: dostęp do Bloga jest bezpłatny, jednak wszelka pomoc oraz wyjaśnienia dotyczące treści artykułów autora bloga, udzielane są wyłącznie w ramach płatnych konsultacji.