slownik_filozoficvzny-o_naukachWakacje to czas na spokojniejsze lektury i badania (które zresztą zajmują mi niemało czasu). Swego czasu pisałem o problemach jakie tworzą niejednoznaczne w swej treści dokumenty (usunąć niejednoznaczność). Zawsze powtarzam na szkoleniach, że dokumenty tworzone przez analityka to nie tylko “jego raport”, te dokumenty to “wiedza przekazana” np. developerom, a wcześniej sponsorowi projektu (ma np. potwierdzić zgodność modelu organizacji  z nią samą).  Raporty z analiz to nie tylko modele ale także komunikacja, to nośniki przekazujące wiedzę adresatom tych dokumentów.

Dokumenty, modele, specyfikacje, to nic innego jak przekaz (komunikacja), a ten musi być (dla swej skuteczności) logiczny (dobry raport z analizy jest sam dla siebie dowodem swojej słuszności) i jednoznaczny.

Nauką rozwijającą te cechy i umiejętności jest filozofia, ale nie ta roztrząsająca np. ile diabłów mieści na czubku szpilki, ale ta która stara się “zwalczać nieporozumienia” oraz używać “jasnego języka”.

Po prawej cytat ze słownika filozoficznego, a wam polecam teorię poznania (epistemologia), logikę, modelowanie…

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.