Agile Management czyli jak odkryłem, że jestem zwinny

Ta konferencja przekonała mnie, że w sumie to jestem zwinny, bo: moje umowy mają zakres i harmonogram, praca jest iteracyjna, całość bazuje na wizji, opisuję jak stwierdzimy, że wykonałem swoją prace... a specyfikacje wymagań jakie opracowuję, mają nie setki i tysiące pozycji, a góra kilkadziesiąt.

Czytaj dalejAgile Management czyli jak odkryłem, że jestem zwinny

Systems Thinking czyli analiza systemowa organizacji

Swego czasu pisałem na temat granic systemu i o analizie systemowej (analiza systemowa). Rzecz w tym, że pojęcie "analiza systemowa" jest używane najczęściej (jak obserwuję, prawie zawsze) w znaczeniu analizy i projektowania oprogramowania (systemy IT) co jest błędem.Tak zwane "całościowe myślenie" (holistyczne) to uznanie, że system to nie tylko  oprogramowanie. Literatura przedmiotu, praktyka moja i nie tylko, potwierdza jedno: wymagania biznesowe to całościowe spojrzenie na biznes i cele biznesowe, wymagania wobec oprogramowania to dopiero "wymagania wobec rozwiązania" (polecam [[BABoK]] z IIBA). Jakiś czas temu zamówiłem książkę Systems Thinking. Potwierdza, że…

Czytaj dalejSystems Thinking czyli analiza systemowa organizacji

Process for System Architecture and Requirements Engineering

Warto tę książkę przeczytać, by poznać dobrze opisaną, spójną koncepcję analizy i modelowania systemów w rozumieniu organizacji. Dla kogoś mającego przywiązanie do analizy strukturalnej, opisany szkielet będzie zapewne dobrym narzędziem pracy. Przyznam jednak, że kojarzy mi się to z latami 90-tymi i pierwszymi narzędziami typu EJB ([[Enterprise Java Bean]]) i anemicznym modelem dziedziny.

Czytaj dalejProcess for System Architecture and Requirements Engineering

Koniec treści

Nie ma więcej stron do załadowania