Swego czasu pisałem na temat granic systemu i o analizie systemowej (analiza systemowa). Rzecz w tym, że pojęcie “analiza systemowa” jest używane najczęściej (jak obserwuję, prawie zawsze) w znaczeniu analizy i projektowania oprogramowania (systemy IT) co jest błędem.
Tak zwane “całościowe myślenie” (holistyczne) to uznanie, że system to nie tylko  oprogramowanie.

Literatura przedmiotu, praktyka moja i nie tylko, potwierdza jedno: wymagania biznesowe to całościowe spojrzenie na biznes i cele biznesowe, wymagania wobec oprogramowania to dopiero “wymagania wobec rozwiązania” (polecam [[BABoK]] z IIBA).

Jakiś czas temu zamówiłem książkę Systems Thinking. Potwierdza, że ogólna teoria systemów doskonale sprawdza się w praktyce. Autor książki, doświadczony analityk, prezentuje taki oto model organizacji jako systemu:

0WVMePdbNBrMtVV949g5b40Y

Jak widać spojrzenie szerokie ale mieści się w granicy o nazwie “organizacja”. Autor opisuje ciekawy model podejścia do klasyfikacji struktur organizacyjnych, trzy klasy  systemów: mechanistyczny (bezrozumny, proceduralny, algorytmiczny), rozumny (biologiczny, jednoorganizmowy) oraz “wieloumysłowy” (nazywa go socjokulturalny). Poza poszukiwaniem metafory i modelu obecnych organizacji (firma 2.0) opisuje klasyczne systemowe (całościowe) podejście do analizy i modelowania firm.

Książka warta polecenia z dwóch powodów: autor ma duże doświadczenie i warto je poznać, autor opisuje całościowe podejście do analizy firmy. trzeba pamiętać, że oprogramowanie to tylko jedno z narzędzi… Jednak najważniejsze jest to, że zawężanie jakiejkolwiek analizy do działu czy do wymagań dla jednej aplikacji prowadzi do kłopotów, których źródłem jest brak  wiedzy (zrozumienia) całości kontekstu w jakim ona będzie funkcjonowała… Całościowa analiza i model organizacji to jedyny bezpieczny sposób “fundowania” jej zmian, z pełnym zrozumieniem potencjalnych skutków.

Polecam, wiele wyjaśnia…

Gharajedaghi, J. (2011). Systems thinking: Managing chaos and complexity: a platform for designing business architecture (Third Edition). Elsevier Inc.

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.