Książka Business Analyst?s Mentor Book mile mnie zaskoczyła. Dość często  spotykam się z polecaniem książki Business Analysis, którą ja niestety raczej odradzam z uwagi na bardzo mechaniczne, uproszczone porady a nie raz wręcz fałszywe.

Ta książka zaś, dla odmiany, nie skupia się na narzędziach (to nie jest lista porad w rodzaju  “w celu … zrób to … używając tego…) bo nie da się żadnej analizy sprowadzić do procedury. Ta książka to praktyczne, rzetelne rady i dobre praktyki. Autorzy zwracają uwag na to, że analiza i projektowanie (no bo czym są rekomendacje rozwiązań) to twórcza praca, a narzędzia (notacje, aplikacje CASE) mają ją ułatwiać i czynić wydajniejsza i lepszą. Przytoczę kilka zdań z oryginału:

…includes tips and best practices in a broad range of topics like:- business analysis skills – requirements gathering and documentation – scope management – change request management – conflict management – use cases- UML – agile and waterfall methodologies – user interface design – usability testing – software testing – automation tools Real-life examples are provided to help readers apply these best practices in their own IT organizations.The book answers the most frequent questions of business analysts regarding software requirements management. (Goodreads | Business Analyst’s Mentor Book)

Mam nadzieję, że powyższe zachęci Was do lektury tej książki i do umieszczenia jej na poczesnym miejscu w biblioteczne domowej.

Tytuł: Business Analyst’s Mentor Book : With Best Practice Business Analysis Techniques and Software Requirements Management Tips
Autor: Emrah Yayici

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako wykładowca akademicki wizytujący (nieetatowy), prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony). Konsultacje: dostęp do treści Bloga jest bezpłatny, jednak wszelka pomoc oraz wyjaśnienia dotyczące treści artykułów autora bloga, udzielane są wyłącznie w ramach płatnych konsultacji.