Na pytania dotyczące notacji BPMN i źródeł informacji odpowiadałem, że jedynym wyjściem na początek jest oryginalna specyfikacja, dawałem od razu wskazówki, które treści można pominąć, bez uszczerbku dla poznania samej notacji jako takiej. Nie mniej jednak specyfikacja ta, to  kilkaset stron trudnego, naukowego tekstu, do zrozumienia którego wymaga się jednak biegłej znajomości i czytania modeli pojęciowych  (diagramy klas notacji UML), co jest cechą wszystkich specyfikacji z OMG.org.

Na szczęście pojawiła się książka Szymona Drejewicza. Nie jest to książka o analizie i modelowaniu procesów biznesowych, jest to  książka o notacji, w zasadzie zwięzły podręcznik. Co do samej notacji to:

BPMN to standard opracowany przez organizację Object Management Group (OMG). Jego pełna nazwa brzmi “Business Process Model and Notation”. Podstawowym celem standardu jest dostarczenie takiej notacji do opisywania procesów biznesowych, która będzie czytelna i zrozumiała tak dla biznesowych “użytkowników”, którzy procesy monitorują i zarządzają nimi, jak i dla analityków przeprowadzających biznesową analizę oraz programistów odpowiedzialnych za techniczną implementację procesów. (Zrozumieć BPMN. Modelowanie procesów biznesowych” – Szymon Drejewicz – Wydawnictwo Helion).

Analiza biznesowa i modelowanie organizacji to odrębna wiedza (o czym zapominają niektórzy). Książkę polecam każdemu, kto nie ma wprawy czytaniu oryginalnych specyfikacji OMG.

Tytuł: Zrozumieć BPMN. Modelowanie procesów biznesowych
Autor: Szymon Drejewicz

 

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako wykładowca akademicki wizytujący (nieetatowy), prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony). Konsultacje: wszelka pomoc i wyjaśnienia dotyczące treści artykułów autora bloga udzielana jest wyłącznie w ramach płatnych konsultacji.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Adam Hartka

    Książka godna polecenia każdej osobie, która planuje w bardzo szybki sposób zapoznać się z notacją bez zagłębiania się w jej arkana.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.