Na pyta­nia doty­czą­ce nota­cji BPMN i źró­deł infor­ma­cji odpo­wia­da­łem, że jedy­nym wyj­ściem na począ­tek jest ory­gi­nal­na spe­cy­fi­ka­cja, dawa­łem od razu wska­zów­ki, któ­re tre­ści moż­na pomi­nąć, bez uszczerb­ku dla pozna­nia samej nota­cji jako takiej. Nie mniej jed­nak spe­cy­fi­ka­cja ta, to kil­ka­set stron trud­ne­go, nauko­we­go tek­stu, do zro­zu­mie­nia któ­re­go wyma­ga się jed­nak bie­głej zna­jo­mo­ści i czy­ta­nia mode­li poję­cio­wych (dia­gra­my klas nota­cji UML), co jest cechą wszyst­kich spe­cy­fi­ka­cji z OMG​.org.

Na szczę­ście poja­wi­ła się książ­ka Szymona Drejewicza. Nie jest to książ­ka o ana­li­zie i mode­lo­wa­niu pro­ce­sów biz­ne­so­wych, jest to książ­ka o nota­cji, w zasa­dzie zwię­zły pod­ręcz­nik. Co do samej nota­cji to:

BPMN to stan­dard opra­co­wa­ny przez orga­ni­za­cję Object Management Group (OMG). Jego peł­na nazwa brzmi Business Process Model and Notation”. Podstawowym celem stan­dar­du jest dostar­cze­nie takiej nota­cji do opi­sy­wa­nia pro­ce­sów biz­ne­so­wych, któ­ra będzie czy­tel­na i zro­zu­mia­ła tak dla biz­ne­so­wych użyt­kow­ni­ków”, któ­rzy pro­ce­sy moni­to­ru­ją i zarzą­dza­ją nimi, jak i dla ana­li­ty­ków prze­pro­wa­dza­ją­cych biz­ne­so­wą ana­li­zę oraz pro­gra­mi­stów odpo­wie­dzial­nych za tech­nicz­ną imple­men­ta­cję pro­ce­sów. (Zrozumieć BPMN. Modelowanie pro­ce­sów biz­ne­so­wych” – Szymon Drejewicz – Wydawnictwo Helion).

Analiza biz­ne­so­wa i mode­lo­wa­nie orga­ni­za­cji to odręb­na wie­dza (o czym zapo­mi­na­ją nie­któ­rzy). Książkę pole­cam każ­de­mu, kto nie ma wpra­wy czy­ta­niu ory­gi­nal­nych spe­cy­fi­ka­cji OMG.

Tytuł: Zrozumieć BPMN. Modelowanie pro­ce­sów biznesowych
Autor: Szymon Drejewicz

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Ten post ma jeden komentarz

  1. Adam Hartka

    Książka god­na pole­ce­nia każ­dej oso­bie, któ­ra pla­nu­je w bar­dzo szyb­ki spo­sób zapo­znać się z nota­cją bez zagłę­bia­nia się w jej arkana.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.