Pełny tytuł książki to: Enterprise Architecture As Strategy: Creating a Foundation for Business Execution.

Bardzo ciekawa książka, autorzy dzielą się wynikami badan jakie prowadzą od 1995 roku a dotyczącymi sposobów opisywania i modelowania organizacji. Zaryzykuje tezę, że jednak opisywania gdyż w książce stosowane są nieformalne metody opisu (autorskie niesformalizowane schematy blokowe) jednak nie stanowi to gorszej jakości książki, gdyż autorzy  dość wyczerpująco opisami swoje przemyślenia. We wstępie przyznają, że kluczowym “odkryciem” było dla nich to, że nie da się analizować złożonych systemów, jakimi są duże organizacje, bez “wzniesienie” się ponad szczegóły.

Enterprise Architecture As Strategy Creating a Foundation for Business ExecutionCytat

Opisują krok po kroku jak stworzyć i wdrożyć strategię zarządzania  bazującą na architekturze korporacyjnej, którą definiują jako:

logika zorganizowania procesów biznesowych i zasobów IT, odzwierciedlająca wymagania na integrację i standaryzację jakie stawia model operacyjny organizacji

Autorzy podkreślają, że nie jest to projekt IT, zwracają uwagę, że kluczowy błąd jaki sami na początku popełniali, to brnięcie w szczegóły. Tworzenie monstrualnej ilości szczegółowej dokumentacji (do czego mają skłonność IT i firmy doradcze) niczemu nie służy. Na przykładzie kilku dużych korporacji, pokazują krok po kroku ja zbudować model i jak używać go jako narzędzia zarządzania podejmowania decyzji. Dedykowany rozdział poświęcili outsourcingowi.

Książka adresowana jest do wyższych kadr kierowniczych i takim też jest napisana językiem.

Enterprise Architecture As Strategy: Creating a Foundation for Business Execution Hardcover
August 1, 2006, Harvard Business Press
by Jeanne W. Ross (Author), Peter Weill (Author), David Robertson (Author)
Amazon

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.