Wczoraj podczas spotkania, miałem ciekawą rozmowę z przedstawicielami jednego z producentów systemów ERP. Okazało się, że mają bardzo podobne do moich doświadczenia i wnioski: podczas wdrożenia systemu ERP potrzebny im jest ktoś, jeden, kto zna i rozumie jak działa dana firma, a nie setki stron dokumentacji czy stenogramy z dziesiątków godzin warsztatów z przyszłymi użytkownikami. Do tego firma ta - nabywca systemu ERP - powinna mieć, nie szczegółowo opisane dziesiątki detalicznie opisanych procesów i ich wariantów, procedur czy setki i tysiące nie raz wymagań, a strategię i taktykę, z której wynika…
Cóż, kolejny raz odkrywam, że jestem zwinny :). A tak poważnie, obserwuję stygnięcie ideologii zwinnych metod i przechodzenie od dogmatów do praktyki. Niewątpliwie otoczenie rynkowe zmienia się szybko i metody strukturalne, tak, te z lat 80'tych polegające na wnikliwej i czasochłonnej analizie i budowie całościowego relacyjnego modelu danych dla systemu i projektowaniu listy jego funkcji, to faktycznie "wodospadowe" złe podejście. Tego nikt rozsądny nie neguje. Zwinność jednak, to nie "rezygnacja z pracochłonnej dokumentacji" (często to właśnie słyszę), a uznanie, że oprogramowanie powinno powstawać relatywnie małymi krokami, przyrostowo. I tyle, nie…
Od 2005 roku jestem użytkownikiem pakietu CASE Visual-Paradigm (poprzednia nazwa Agilian). Od tamtej pory nie zmieniłem narzędzia mimo, że na warsztatach, które prowadzę, mam przegląd chyba wszystkiego co mamy na rynku, a co przynoszą ze sobą na notebookach uczestnicy tych warsztatów. Whats new in 12.1 - strona o tym tytule powitała mnie dzisiaj z rana gdy sprawdzałem pocztę. Rozszerzony generator raportów. Nowy typ raportu generujący dokumenty wynikowe z szablonów word.Nowa wersja narzędzia to tworzenia mock-up'ów, dodano także możliwość korzystania z istniejących WWW przy dokumentowaniu zmian.Ulepszona Postmania (strony dla recenzentów diagramów).Integracja Vpository z…
Rola architektury danych znalazła także odzwierciedlenie w zarobkach architektów danych. Diagram 3 przedstawia średnie zarobki roczne architektów różnych specjalności w tysiącach USD (dla porównania dodano także inne specjalności z obszaru IT). Widać wyraźnie, że architekci danych są wśród najwyżej opłacanych specjalistów. (źr. Architekt danych ? zawód przyszłości?). ja obserwuje coś "obok", otóż dane są wtórne w stosunku do faktów, obecne systemy raczej odchodzą od "jednolitych współdzielonych baz danych", i nie dlatego, że RDBMS są "niemodne", a dlatego, że same dane pozbawione kontekstu, są mało wartościowe (do tego normalizacja modeli danych to proces…
Od czasu do czasu jestem pytany o różne "frameworki" i metodyki dotyczące "całościowego opisu firmy". Można spotkać wiele różnych, lepszych lub gorszych modeli i szablonów, ram (frameworków), jednak moim zdaniem, podejście minimalistyczne jest najlepsze. Zmusza do zrozumienia istoty rzeczy, bez maskowania niewiedzy nowymi i, nie raz, sztucznymi pojęciami. Drugim powodem, który moim zdaniem leży u podstaw pomysłów na "nowe modele", jest prawo autorskie. Opracowanie unikalnego "frameworka" czyni z autora takiego dzieła "właściciela metody", za którą ma prawo pobierać opłaty licencyjne (przykładem jest np. TOGAF i notacja ArchiMate chronione prawem autorskim przez…