Rola architektury danych znalazła także odzwierciedlenie w zarobkach architektów danych. Diagram 3 przedstawia średnie zarobki roczne architektów różnych specjalności w tysiącach USD (dla porównania dodano także inne specjalności z obszaru IT). Widać wyraźnie, że architekci danych są wśród najwyżej opłacanych specjalistów. (źr. Architekt danych ? zawód przyszłości?).

ja obserwuje coś “obok”, otóż dane są wtórne w stosunku do faktów, obecne systemy raczej odchodzą od “jednolitych współdzielonych baz danych”, i nie dlatego, że RDBMS są “niemodne”, a dlatego, że same dane pozbawione kontekstu, są mało wartościowe (do tego normalizacja modeli danych to proces stratny), w moich oczach ma wartość np. faktura jako zapis faktu do jakiej transakcji doszło, zaś rozdzielenie danych z faktury na kilka tabel, czyni każdą z nich z osobna mało wartościową albo i bezwartościową… To, że architektura danych ma dziś najniższy słupek nie koniecznie znaczy, że ktoś to będzie nadrabiał (słynne dywagacje o tym, czy chodzący boso mieszkańcy Afryki wróżą mega rynek na obuwie), warto pamiętać o tym, że integracja pomiędzy systemami coraz częściej odbywa się na poziomie logiki biznesowej, poprzez wymianę obiektów opisujących zdarzenia i byty rzeczywiste, a nie poprzez współdzielenie (baz) danych, czego się zresztą nie da robić w sieciach rozproszonych takich jak chmury… Osobiście wróżę karierę analitykom, potrafiącym całościowo (holistycznie ;)) patrzeć na organizacje, rośnie złożoność organizacji, co w toku analiz i modelowania, zmusza do abstrahowania od pewnych szczegółów, tu wraca do łask analiza systemowa  … (nie mylić z analiza systemów IT). Pamiętajmy, że:

(Designing Object Systems: Object-Oriented Modelling with Syntropy Textbook Binding ? November 18, 1994 by Steve Cook (Author), John Daniels (Author))
Cook, S., & Daniels, J. (1994). Designing object systems: object-oriented modelling with Syntropy. New York: Prentice Hall.

[2021-09-07]

No cóż, mamy już BigData, bazy NoSQL, i ogromne rozproszenie danych. prognozy zdają sie potwierdzać: co opisałem w artykule Bazy NoSQL jako implementacje wzorców struktur informacji.

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.