Od czasu do czasu jestem pytany o różne “frameworki” i metodyki dotyczące “całościowego opisu firmy”. Można spotkać wiele różnych, lepszych lub gorszych modeli i szablonów, ram (frameworków), jednak moim zdaniem, podejście minimalistyczne jest najlepsze. Zmusza do zrozumienia istoty rzeczy, bez maskowania niewiedzy nowymi i, nie raz, sztucznymi pojęciami. Drugim powodem, który moim zdaniem leży u podstaw pomysłów na “nowe modele”, jest prawo autorskie. Opracowanie unikalnego “frameworka” czyni z autora takiego dzieła “właściciela metody”, za którą ma prawo pobierać opłaty licencyjne (przykładem jest np. TOGAF i notacja ArchiMate chronione prawem autorskim przez komercyjną organizację The Open Group).

Takich “frameworków” jest więcej, tu dwa inne przykłady na poparcie mojej tezy, TOM:

TOM

Target Operating Model (TOM). Once you’ve articulated your strategy, one of the next things to do is to design the organisation to deliver it. This is usually expressed in the form of a Target Operating Model (TOM). The general approach is to define the people, processes and technology required to deliver the strategy. (za How to design a Target Operating Model (TOM)).

albo ten nazwany 7s:

McKinsey7-S

McKinsey and Co’s 7S framework provides a useful framework for analysing the strengths and weaknesses of an organisation (see also 7 Essential Strategy Analysis Tools). The McKinsey Consulting Firm identified strategy as only one of seven elements exhibited by the best managed companies. (za McKinsey 7-S).

Osobiście stosuję (i nie ja jeden) darmowy i dobrze opisany (moim zdaniem znaczniej lepiej niż powyższe) spójny zestaw systemów pojęciowych rodem z OMG (www.omg.org, dostęp publiczny, nie wymagający żadnych opłat licencyjnych). Powyższe “potrzeby” czyli połączenie pojęć: ludzie, zasoby, wiedza, procesy, połączenie w jeden mechanizm, wyglądają tak:

Jak opisać firmę wewnątrz: model procesów biznesowych

(opracowanie własne autora na bazie specyfikacji notacji OMG.org)

Łącznikiem jest abstrakcja, jaką jest proces biznesowy. Proces biznesowy jako byt, nie ma w organizacji zmaterializowanej postaci, jednak jest elementem (pojęciem) łączącym wiedzę (dokumenty), ludzi i ich umiejętności, ich strukturę oraz reguły rządzące tym jak powstają produkty procesów. Proces biznesowy to mechanizm łączący pojęcia opisujące organizację. Są to takie pojęcia jak: wiedza, reguły biznesowe, procedury, ludzie  i ich struktura organizacyjna, narzędzia pracy (w tym oprogramowanie). Całość jest powiązana razem (o tych powiązaniach pisałem w artykule Modelowanie w projektach integracyjnych). Dysponujemy kompletem notacji pozwalających opisać organizację  “od stóp do głów”: [[BMM]] w sferze motywacji biznesowej, [[BPMN]] w sferze przepływu pracy oraz [[UML]] w sferze systemów. Opisałem to w artykule Architektura korporacyjna z OMG.org.

Tak więc po co mnożyć byty? Profesjonalne narzędzia CASE, pozwalają na wykorzystanie opisanych tu notacji (tych chronionych  prawami  autorskimi notacji, raczej nie obsługują albo robią to za dodatkową opłatą), OMG dba bardzo dobrze o ich spójność pojęciową (opisana w artykule o SOA). Wydaje mi się, że “nowe systemy i frameworki” nie wnoszą żadnej nowej wartości, budują jednak – gdy ich użyć – pewne uzależnienie od ich twórców.

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako wykładowca akademicki wizytujący (nieetatowy), prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony). Konsultacje: wszelka pomoc i wyjaśnienia dotyczące treści artykułów autora bloga udzielana jest wyłącznie w ramach płatnych konsultacji.