Cóż, kolejny raz odkrywam, że jestem zwinny :).

A tak poważnie, obserwuję stygnięcie ideologii zwinnych metod i przechodzenie od dogmatów do praktyki. Niewątpliwie otoczenie rynkowe zmienia się szybko i metody strukturalne, tak, te z lat 80’tych polegające na wnikliwej i czasochłonnej analizie i budowie całościowego relacyjnego modelu danych dla systemu i projektowaniu listy jego funkcji, to faktycznie “wodospadowe” złe podejście. Tego nikt rozsądny nie neguje. Zwinność jednak, to nie “rezygnacja z pracochłonnej dokumentacji” (często to właśnie słyszę), a uznanie, że oprogramowanie powinno powstawać relatywnie małymi krokami, przyrostowo. I tyle, nie znaczy to, ze rezygnujemy z planowania. Tak, analiza i modelowanie to planowanie tego co ma powstać. To się nazywa iteracyjno-przyrostowe tworzenie systemu. Ok, jedno z głowy.

A kto ma wiedzę o organizacji i o tym jaki produkt w danym projekcie rozwiąże określone problemy? Ten kto tę organizację przeanalizował, opracował wymagania na produkt (tu oprogramowanie) i jednoosobowo ma wizję tego produktu.

Tak, np. taką osoba jest Analityk Biznesowy. Na etapie Analizy Biznesowej jest tym, kto opracuje opis produktu czyli wymagania jakie ma spełniać. Od momentu podpisania umowy na dostarczenie (wytworzenie) tego produktu… pełni (może to robić) role Product Ownera, roli w metodyce SCRUM odpowiedzialnej właśnie za rozumienie tego czym ma być to oprogramowanie. Gorąco polecam książkę: Agile Product Management with Scrum: Creating Products that Customers Love, która tak na prawdę – nieco wbrew tytułowi – traktuje o roli Product Ownera.

Tu pojawia się problem: na ile wizja produktu uprawnia jej posiadacza do aktywnego kierowania projektem wraz z kierownikiem projektu (Scrum Master), ale to pozostawiam czytelnikom i praktykom. Jedno moim zdaniem jest pewne: nie ma sensu by zespół developera kontaktował się, z tabunem przyszłych “userów”, ma sens by dostawał spójną  wiedzę o tym co tak na prawdę ma powstać.

Polecam tę ciekawą książkę jako analityk projektant. Jak się to ma do moich projektów? A tak 🙂 Analityk Biznesowy w projekcie.

Polecam także dystans do ideologii, bo agile i SCRUM to niestety najczęściej niedziałająca w praktyce ideologia.

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.