Większość książek z dziedziny analizy biznesowej i projektowania to traktaty o UML, “zbieraniu wymagań” itp., czasem o wzorcach projektowych (wzorce analityczne nie pojawiają się w tytułach, napiszę o tym innym razem). Rzecz w tym, że to wszystko tu “zamyka się” w jednej aplikacji gdzie “interfejsy mają blisko”.

Obecna rzeczywistość gospodarcza w zasadzie wyklucza sensowność drogi w stronę “jednej wielkiej uniwersalnej aplikacji” (polecam tu mój ostatni referat na IT Future Expo). Od integracji nie ma więc ucieczki, pojawiają się chmury, współpraca B2B z kontrahentami i ich systemami, rozproszone terytorialnie firmy, kilka dziedzinowych aplikacji w jednej firmie. Ot choćby takie korzystanie z danych podmiotów w GUS czy dłużników w BIK.

20 lat temu, a nawet 15 lat temu, integracja była kosztownym projektem z uwagi na brak standardów komunikacyjnych i brak ustalonych metod wymiany informacji (aplikacje strukturalne bardzo trudno się integruje, jest to kosztowne i pracochłonne, trudne i kosztowne w administracji).  Jednak mamy rok 2015 i straszenie ludzi integracją przypomina straszenie dzieci Babą Jagą.

Na szczęście mamy dobrą książkę! Standardy komunikacji to to o czym ta książka nie jest. Takie skróty jak REST, SOAP, albo webservice, to trzeba sobie gdzieś indziej doczytać. W integracji kluczem jest architektura i scenariusze komunikacyjne i o tym jest ta książka, także o tym, że wzorce architektoniczne aplikacji to nie to samo co wzorce integracji, z uwagi na przepustowość sieci, czas reakcji i inne. Nie jest moją ambicją je tu opisywać :), ale hitem tej książki są antywzorce :).

Pierwszy ma wdzięczną nazwę “knot”, jest to zbiór wywołań umieszczonych w kodzie integrowanych aplikacji, zaliczamy do nich między innymi integracje poprzez udostępnianie tablic baz danych, czyli jedna z nadal najczęściej stosowanych metod integracji (jak mówię, że to knot to konsultanci dostawców ERP mordują mnie oczami).

Drugi antywzorzec to “nanoservice” czyli komunikacja z masą drobiazgowych pytań o detale. Masakra komunikacyjna, przypomina aplikację mającą wewnątrz “prostotę” w postaci get/set do każdego atrybutu klasy…

I inne 🙂

Gorąco polecam każdemu, kto odpowiada za projekt integracji…. w końcu to wymagania … 🙂

SOA Patterns by Arnon Rotem-Gal-Oz
ISBN-13: 978-1933988269 ISBN-10: 1933988266 Edition: 1st

Link do książki i jej fragmentu

Opinie na Google Books

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako wykładowca akademicki wizytujący (nieetatowy), prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony). Konsultacje: wszelka pomoc i wyjaśnienia dotyczące treści artykułów autora bloga udzielana jest wyłącznie w ramach płatnych konsultacji.